Heydər Əliyev Fondu və ICESCO arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Memorandum mədəniyyət, elm və təhsil, yeni texnologiyaların inkişafı sahəsində təcrübə mübadiləsi, eyni zamanda birgə layihələrin icra olunmasını nəzərdə tutur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və ICESCO-nun baş direktoru Səlim bin Məhəmməd Əl-Malikin görüşündə ikitərəfli əməkdaşlıq, ICESCO ilə Fond arasında ötən müddət ərzində mövcud əlaqələr müzakirə edilib.
Fondun prezidenti Mehriban Əliyevanın ICESCO-nun xoşməramlı səfiri kimi sivilizasiyaların yaxınlaşması, mədəniyyətlərarası dialoq üzrə fəaliyyəti və xidmətləri vurğulanıb.
Görüşdə Fond tərəfindən təhsil və mədəniyyətin inkişafına, Azərbaycanla yanaşı, digər ölkələrdə humanitar sahədəki layihələri, xalqlar və dinlərarası yaxınlaşmaya yönələn fəaliyyət qeyd olunub. İmzalanan memorandumun əməkdaşlığın gələcək uğuruna zəmin yaradacağı bildirilib.
2024-cü il üzrə İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilən Şuşada Heydər Əliyev Fondunun işğaldan sonra tarixi dini və mədəni abidələrin qorunması, bərpası istiqamətində qısa müddətdə apardığı işlərin mədəni-tarixi irsin yaşadılması baxımından əhəmiyyəti qeyd olunub. Bu sahədə də ICESCO ilə əməkdaşlıq müzakirə edilib.
Daha sonra ICESCO-nun baş direktoru Səlim bin Məhəmməd Əl-Malik Şuşada tarixi-dini abidələri ziyarət edib, burada işğal zamanı törədilmiş erməni vandalizminə dair faktlarla tanış olub.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 1991-ci ildən 50-dən çox müsəlman dövlətinin təmsil olunduğu nüfuzlu beynəlxalq mədəni-humanitar qurum olan ICESCO-nun üzvüdür. 1991-ci ildə qurulmuş bu münasibətlər Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın 24 noyabr 2006-cı il tarixində ICESCO-nun xoşməramlı səfiri adına layiq görülməsi ilə daha da genişlənib. Təşkilat Azərbaycanda keçirilən bir sıra beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərdə fəal iştirak edir. Eyni zamanda Birinci xanımın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu ilə ICESCO arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub.скачать dle 11.3

Фонд Гейдара Алиева и ИСЕСКО подписали меморандум о сотрудничестве
Меморандум предусматривает обмен опытом в области культуры, науки и образования, развития новых технологий, а также реализацию совместных проектов.
На встрече помощника Президента Азербайджанской Республики, исполнительного директора Фонда Гейдара Алиева Анара Алакбарова и генерального директора ИСЕСКО Салима бин Мухаммада аль-Малика были обсуждены двустороннее сотрудничество, существующие связи между ИСЕСКО и Фондом за прошедший период.
Подчеркнута деятельность и заслуги Первого вице-президента Азербайджана, президента Фонда Мехрибан Алиевой в качестве Посла доброй воли ИСЕСКО по вопросам сближения цивилизаций, межкультурного диалога.
На встрече была отмечена деятельность Фонда, направленная на развитие образования и культуры, проекты в гуманитарной сфере в Азербайджане и других странах, межнациональное и межконфессиональное сближение. Было упомянуто, что подписанный меморандум создаст основу для дальнейшего успеха сотрудничества.
Была подчеркнута важность работ Фонда Гейдара Алиева в Шуше, которая была выбрана культурной столицей исламского мира в 2024 году, по сохранению и восстановлению исторических религиозных и культурных памятников после освобождения от оккупации с точки зрения сохранения культурно-исторического наследия. Сотрудничество с ИСЕСКО обсуждалось также в этой области.
Затем генеральный директор ИСЕСКО Салим бин Мухаммад аль-Малик посетил историко-религиозные памятники в Шуше, где ознакомился с фактами армянского вандализма, совершенного во время оккупации.
Напомним, что Азербайджан с 1991 года является членом ИСЕСКО - авторитетной международной культурно-гуманитарной организации, в которой представлены более 50 мусульманских государств. Эти отношения, установленные в 1991 году, расширились после того, как 24 ноября 2006 года президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева была удостоена звания Посла доброй воли ИСЕСКО.
Организация принимает активное участие в ряде мероприятий международного значения, проводимых в Азербайджане. В то же время между Фондом Гейдара Алиева и ИСЕСКО налажено плодотворное сотрудничество.скачать dle 11.3