Laçında püşkatmada vətəndaşa düşən ev başqasına verilib? - AÇIQLAMA
Laçında püşkatmada vətəndaşa düşən evin başqasına verilməsi ilə bağlı iddialar sosial şəbəkədə paylaşılıb.
Məsələ ilə bağlı Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə sorğu ünvanladıq.
Oxu.az-ın sorğusunu cavablandıran Komitə rəsmisi İbrahim Mirzəyev bildirib ki, birinci mərhələ üzrə püşkatmadan sonra sakinlərin müraciətləri əsas götürülərək, nəticələrə yenidən baxılıb və iki püşkün nəticəsi ləğv edilib.
“Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın Tədbirlər Planının icrası çərçivəsində Laçın rayonunun Sus və Bəylik kəndləri birləşdirilib, onlar üçün, ümumilikdə, 150 evlik yeni yaşayış məntəqəsinin inşasına başlanılıb. Birinci mərhələdə 59 fərdi ev tikilib və istifadəyə hazırdır, daha 91 evin tikintisi isə davam etdirilir.
Birinci mərhələ üzrə püşkatmadan sonra sakinlərin müraciətləri əsas götürülərək, nəticələrə yenidən baxılıb və 2 püşkün nəticəsi ləğv edilib.
Həmin püşklər Sus və Bəylik kəndlərində deyil, qonşuluqdakı Qızılca kəndində daimi qeydiyyatda olan ailələrə aiddir. Araşdırma zamanı məlum olub ki, yeni yaşayış məntəqəsinin salındığı ərazidə işğaldan əvvəl həmin ailələrin də evləri olduğu üçün adları Sus və Bəylik kəndlərinin sakinləri ilə eyni püşkatma siyahısına daxil edilib. Bu hal kənd sakinlərində narazılıq yaradıb.
Ləğv edilmiş püşklərin sahibləri Dövlət Komitəsinə dəvət olunublar, onlara ətraflı izahat verilib və bildirilib ki, ikinci mərhələdə evlə təmin olunacaqları nəzərdə tutulur”.

Выпавшее гражданину по жеребьевке в Лачыне жилье отдано другому? - ОФИЦИАЛЬНЫЙ ОТВЕТ
В соцсетях появились утверждения о передаче дома, выпавшего гражданину по жеребьевке в Лачыне, другому человеку.
В ответ на запрос oxu.az в связи с этим официальный представитель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Азербайджанской Республики Ибрагим Мирзоев сообщил, что после первого этапа жеребьевки на основании обращений жителей его результаты были пересмотрены, а итоги двух жребиев аннулированы.
"В рамках реализации Плана мероприятий I Государственной программы по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджана были объединены села Сус и Бейлик Лачынского района, а также начато строительство нового населенного пункта на 150 домов. На первом этапе построены и готовы к эксплуатации 59 частных домов, продолжается строительство еще 91 дома.
После первого этапа жеребьевки результаты были пересмотрены и аннулированы по обращениям жителей.
Эти жребии относятся не к жителям сел Сус и Бейлик, а к семьям, постоянно прописанным в соседнем селе Гызылджа. При проверке выяснилось, что до оккупации у этих семей на территории, где теперь строится новый населенный пункт, были дома, поэтому их имена были включены в тот же список жеребьевки, что и для жителей сел Сус и Бейлик. А это вызвало недовольство сельчан.
Владельцы аннулированных жребиев были приглашены в госкомитет, где им подробно разъяснили ситуацию и заверили, что на втором этапе они в обязательном порядке будут обеспечены жильем", - заявил он.