Azərbaycan Prezidenti: “COP29-a ev sahibi kimi biz indi rolumuzu körpülərin salınmasında görürük”
“Azərbaycan yekdil qərarla COP29-a ev sahibliyi edəcək ölkə kimi seçildi. Biz indi öz rolumuzu körpülərin salınmasında görürük”.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mayın 1-də Bakıda işə başlayan “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun açılış mərasimində çıxışında deyib.
Tariximiz, coğrafiyamız, qarşılıqlı əlaqələrimiz, Avropa təsisatları ilə münasibətlər, eyni zamanda, coğrafi baxımdan Qərb ilə Şərq arasında yerləşməyimiz sayəsində çox işlər görə biləcəyimizi xatırladan dövlətimizin başçısı deyib: “Maliyyə COP29-un əsas mövzusu olacaq. Amma bizə həmrəylik və qarşılıqlı etimad lazımdır”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Как принимающая сторона COP29, мы видим свою роль в наведении мостов
Азербайджан был единогласно избран страной-хозяйкой COP29 (29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - ред.). Теперь мы видим свою роль в наведении мостов.
Напомнив, что Азербайджан может многое сделать благодаря своей истории, географии и взаимоотношениям с европейскими институтами, а также географическому расположению между Востоком и Западом, глава государства отметил: "Помимо обсуждения финансовых вопросов, которые и так будут главной темой СОР29, нам нужны солидарность и взаимное доверие".скачать dle 11.3