Azərbaycanda COVID-19-a yoluxma ilə bağlı RƏSMİ AÇIQLAMA
“Report” xəbər verir ki, bunu Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin (GEM) direktor müavini Afaq Əliyeva deyib.
Onun sözlərinə görə, gün ərzində maksimum 10-15 yoluxma hadisəsi qeydə alınır.
GEM rəsmisi digər xüsusi təhlükəli yoluxucu xəstəliklərdən danışarkən bildirib ki, bu günə qədər peyvənd olunan körpələr arasında hepatit B virusuna rast gəlinməyib:
“Tək-tək hallarda isə vərəm qeydə alınır. Bu da sosial xəstəlik olduğundan tam nəzarət altında saxlamaq mümkün deyil. Göy öskürəklə əlaqəli keçən il ölkədə tək-tük hallarda xəstəxanalar təsdiqlənməmiş diaqnoz qoyublar. Çünki göy öskürəyin təsdiqi üçün mütləq laboratoriya müayinəsi olmalıdır. Ötən il 36 xəstədən yalnız üçündə göy öskürək faktı öz təsdiqini tapıb. Ümumilikdə hər hansı hadisə tələblərə uyğun təsdiq olunursa, hesabata daxil edilir”.

В Азербайджане случаи заражения COVID-19 практически не регистрируются - ОФИЦИАЛЬНО
Как передает Report, об этом заявила заместитель директора Республиканского центра гигиены и эпидемиологии Минздрава Афаг Алиева.
По ее словам, за сутки регистрируется максимум 10-15 случаев заражения.
Говоря о других особо опасных инфекционных заболеваниях, А.Алиева сообщила, что до настоящего времени вирус гепатита В среди привитых малышей не обнаружен.
"В единичных случаях регистрируется туберкулез. Поскольку это социальная болезнь, полностью контролировать ее невозможно. В прошлом году в больницах страны в отдельных случаях был поставлен диагноз "коклюш неподтвержденный". Для подтверждения коклюша необходимо обязательно провести лабораторное обследование. В прошлом году факт коклюша подтвердился только у трех из 36 пациентов. В целом в отчет включается именно случаи, подтвержденные согласно требованиям", - сказала представитель Минздрава страны.