İrana beynəlxalq uçuşlar həyata keçirən yeganə Qərb aviaşirkəti reysləri dayandırdı
Almaniyanın “Lufthansa” aviaşirkəti Yaxın Şərqdəki təhlükəli vəziyyətlə əlaqədar İrana uçuşları müvəqqəti dayandıracaq. Səbəb isə İsrailin aprelin 1-də İranın Dəməşqdəki konsulluğuna endirdiyi hava hücumuna görə Tehranın qisas almağa hazırlaşması ilə bağlı xəbərlərdir.
Bu barədə şirkətdən xəbər verilib.
“Biz Yaxın Şərqdəki vəziyyəti daim izləyirik və hakimiyyətlə sıx əlaqə saxlayırıq. Qonaqlarımızın və ekipajımızın təhlükəsizliyi “Lufthansa”nın əsas prioritetidir”, - deyə mənbədən vurğulanıb.
Agentliyin məlumatına görə, İran mediası bu yaxınlarda “X” platformasında Tehran üzərində hava məkanının hərbi təlimlər üçün bağlanması ilə bağlı mesaj dərc edib. Mesaj tezliklə silinsə də, Almaniya aviaşirkəti apreldə Tehrana və Tehrandan uçuşları dayandırmaq niyyətində olduğunu açıqlayıb.
Qeyd edilib ki, “Lufthansa” və onun törəmə şirkəti “Austrian Airlines” Tehrana beynəlxalq uçuşlar həyata keçirən yeganə Qərb aviadaşıyıcılarıdır.

Lufthansa приостановила авиасообщение с Ираном
Немецкая авиакомпания Lufthansa приостановит авиасообщение с Ираном из-за опасной обстановки на Ближнем Востоке, так как Израиль может готовиться к ответному удару Тегерана за авиаудар по иранскому консульству в Дамаске (Сирия) 1 апреля.
Об этом 11 апреля сообщает информационное агентство Reuters.
"Мы постоянно следим за ситуацией на Ближнем Востоке и находимся в тесном контакте с властями. Безопасность наших гостей и членов экипажа является главным приоритетом Lufthansa", - сообщил представитель авиакомпании.
Иранские СМИ недавно опубликовали на своей странице в соцсети X сообщение о закрытии воздушного пространства над Тегераном для проведения военных учений. Хотя сообщение вскоре было удалено, немецкая авиакомпания сообщила о своем намерении прекратить полеты в Тегеран и обратно с 6 по 11 апреля.
"Lufthansa и ее дочерняя компания Austrian Airlines - единственные два западных перевозчика, выполняющие международные рейсы в Тегеран, которые в основном обслуживается турецкими и ближневосточными авиакомпаниями", - добавили в агентстве.
По данным сайта FlightRadar24, компания Austrian Airlines, принадлежащая Lufthansa и выполняющая прямые рейсы по маршруту Вена - Тегеран, по-прежнему осуществляет полеты.