Avtomobili ağ və qırmızı olmayan taksi sürücüləri nə etməlidirlər? - AÇIQLAMA
Nəqliyyat sahəsi üzrə ekspert Eldəniz Cəfərov Ölkə.Az-a açıqlamasında bildirib ki, tələb bütün taksi fəaliyyətinə aiddir:
“Bu, taksi operator şirkətləri və fərdi qaydada çalışan vətəndaşlara şamil edilir. Əgər taksi fəaliyyəti ilə məşğul olurlarsa, avtomobilləri ağ və ya qırmızı rəngdə olmalıdır”.
Ekspert deyir ki, minlərlə vətəndaşımızın fərqli rənglərdə avtomobilləri var və taksi fəaliyyəti ilə məşğul olurlar:
“Onlar da bununla bağlı narahat olmasınlar. Bu ilin mart ayından iyulun 1-nə qədər Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) müvafiq portalına daxil olaraq elektron icazə alsınlar və fəaliyyətlərini davam etdirsinlər. Bu qaydalar iyulun 1-dən qüvvəyə minəcək. Əgər hansısa vətəndaşın taksidə istismar etdiyi avtomobilin rəngi qaradırsa, iyulun 1-ə qədər qeydiyyatdan keçərək bu avtomobil ilə taksi fəaliyyəti ilə məşğul ola biləcək. Sadəcə avtomobilin yaşı 15 ildən çox olmamalıdır”.
“İyulun 1-dən isə qeydiyyatdan keçənlərin avtomobilləri mütləq qırmızı və ya ağ olmalı, yaşı isə 8 ildən çox olmamalıdır”, - deyə E.Cəfərli əlavə edib.
Qeyd edək ki, keçid müddəalarına əsasən, rəng tələbi 2024-cü il iyulun 1-dən ölkə ərazisinə idxal edilən və ya ölkə ərazisində istehsal edilən avtonəqliyyat vasitələrinə şamil ediləcək.

Таксистам в Азербайджане придется перекрасить автомобили в красный или белый? - ОТВЕЧАЕТ ЭКСПЕРТ
Эксперт в сфере транспорта Эльдениз Джафаров заявил ölkə.az, что данные требования касаются и компаний-операторов такси и граждан, работающих в индивидуальном порядке.
"Если они занимаются таксомоторной деятельностью, их транспортные средства должны быть белого или красного цвета", - добавил он.
Эксперт отметил, что тысячи наших граждан предоставляют соответствующие услуги на автомобилях разных цветов.
"Им не стоит беспокоиться об этом. С марта по 1 июля текущего года граждане должны получить электронное разрешение на портале Азербайджанского агентства наземного транспорта (AYNA), после чего они могут продолжить свою деятельность. Требования, о которых идет речь, вступят в силу 1 июля.
Если, к примеру, гражданин занимается перевозкой пассажиров на автомобиле черного цвета, то он может продолжить делать это на вышеупомянутом транспортном средстве и дальше, зарегистрировавшись до 1 июля. В таком случае важно, чтобы возраст автомобиля не превышал 15 лет", - сказал Э.Джафаров.
Он подчеркнул, что требования относительно цвета, а также возраста (не более 8 лет) к автомобилю такси будут обязательными для тех, кто зарегистрируется после 1 июля.