DYP-dən müraciət: “Ötmə və manevrlər üçün sol zolaqları boş saxlayın”
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsi (BDYPİ) sağ zolaq boş olduğu halda sol zolaqla hərəkət edən sürücülərə müraciət edib.
Bu barədə BDYPİ-nin Hərəkətin təhlükəsizliyinin təbliği və ictimai qurumlarla əlaqə şöbəsi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, “Yol hərəkəti haqqında” Qanunun 49-cu maddəsinə əsasən, normal hərəkət zamanı nəqliyyat vasitələrinin sürücüləri vəziyyətdən asılı olaraq, yolun hərəkət hissəsinin sağ kənarı ilə hərəkət etməlidirlər:
“Yaşayış məntəqələrindən kənarda, habelə yaşayış məntəqələrində 5.1 və ya 5.3 nişanları ilə işarələnmiş yolun hərəkət hissəsində hərəkət istiqamətində sağ zolaq boş olduğu halda sol zolaqlarla hərəkət etmək qadağandır. Bu qaydanın pozulmasına görə, inzibati qaydada məsuliyyət nəzərdə tutulub.
Hərəkət intensivliyi çox olan şəhər yollarında isə bəzi sürücülər sağ zolaq boş olduğu halda sol zolaqla hərəkət edir və bununla da mənzil başına daha tez çatacaqlarını düşünürlər. Lakin bu tamamilə yanlış düşüncədir. Çünki bir çox sürücü bu formada düşündüyündən sol zolaqda sıxlıq yaranır və hərəkət etmək çətinləşir, sağ zolaqla isə daha rahat və təhlükəsiz hərəkət etmək olur. Statistikalara görə, qəzaların əksəriyyəti sol zolaqlarda baş verdiyi üçün sağ zolaqlar daha təhlükəsiz zolaqlar hesab olunur.
Sürücülərə tövsiyə olunur ki, istənilən yolda hərəkət edərkən sağ zolaqlara üstünlük versinlər. Ötmə və manevrlər üçün sol zolaqları boş saxlasınlar”, - deyə qeyd edilib.

Дорожная полиция обратилась к водителям: Держите левую полосу свободной для обгона и маневров
Главное управление Государственной дорожной полиции (ГУГДП) обратилось к водителям, следующим по левой полосе, в то время как правая свободна.
Об этом сообщили в Отделе пропаганды безопасности дорожного движения и связи с общественными учреждениями ГУГДП.
Согласно статье 49 закона Азербайджанской Республики "О дорожном движении" при нормальном движении водители транспортных средств в зависимости от ситуации должны двигаться по правой стороне проезжей части дороги.
"В случае наличия в направлении движения свободной правой полосы на проезжей части дороги вне населенных пунктов, а также дороги в населенных пунктах, обозначенной знаками 5.1 или 5.3, движение по левым полосам запрещается. Нарушение данного правила влечет за собой административную ответственность.
На городских дорогах с высокой интенсивностью движения некоторые водители при свободной правой полосе едут по левой, ошибочно предполагая, что так быстрее доберутся до пункта назначения. Из-за того, что подобного мнения придерживаются многие водители, на левой полосе возникают заторы, и движение по ней затрудняется, а по правой полосе двигаться легче и безопаснее. По статистике, правые полосы считаются более безопасными, поскольку большинство аварий происходит именно на левых полосах.
Водителям при движении по любой дороге рекомендуется пользоваться правыми полосами. Они должны оставить левые полосы свободными для обгона и маневров", - отмечается в обращении.