Ay tozundan hazırlanmış torpaqda noxud yetişdiriləcək - Alimlərdən ilk
ABŞ-nin Texas A&M Universitetinin (TAMU) alimləri ilk dəfə dörddə üçü reqolitdən - Ay tozundan ibarət olan torpaqda noxud yetişdirə biliblər.
Müvafiq araşdırma elmi qurumun rəsmi saytında dərc olunub.
“Ayda Yer kimi torpaq yoxdur. Planetimizdə torpaqda bitkilərin böyüməsini dəstəkləyən qida və mikroorqanizmlərlə dolu üzvi material var. Ayda bu yoxdur. Bunu aşağı qravitasiya, radiasiya və toksinlər kimi digər problemlər daha da çətinləşdirir”, - elmi işin müəllifi, TAMU-nun aspirantı Cessika Etkin qeyd edib.
Yerin torpağının bərpası mexanizmlərindən istifadə edərək, Etkin və onun həmkarları ay tozuna münbit xüsusiyyətlər vermək üçün faydalı göbələklərin və biohumusun qarşılıqlı təsirindən istifadə ediblər.
Qeyd olunur ki, bu əlavələr zəhərli çirkləndiriciləri təcrid etməyə və torpağın strukturunu yaxşılaşdırmağa, tərkibindəki bitkiləri daha uzunömürlü və dayanıqlı hala gətirə bilib. Torpaq göbələkləri toksinləri təcrid edir, zərərli maddələr kök sistemi vasitəsilə məhsullara daxil olmamışdan əvvəl onları tutub saxlayır.
Qeyd olunub ki, Yer kürəsində noxud təxminən 100 günə yetişir, Ay qarışığında isə bitkilərin yetişməsi 120 gün çəkdi.
Tədqiqatçılar hesab edirlər ki, onların eksperimenti gələcək Ay missiyalarının iştirakçılarına özlərini zülallı qida ilə təmin etməyə və Yerdən gələn qidalardan daha az asılı olmağa kömək edəcək.

Ученые впервые сумели вырастить нут в грунте из лунной пыли
Ученые из Техасского университета A&M (США) впервые смогли вырастить нут в грунте, на три четверти состоящем из реголита - лунной пыли. Соответствующее исследование было опубликовано на официальном сайте научного учреждения.
"На Луне нет такой почвы, как на Земле. На нашей планете почва содержит органический материал, наполненный питательными веществами и микроорганизмами, которые поддерживают развитие растений. На Луне их нет. И это усугубляет другие проблемы, такие как пониженная гравитация, радиация и токсины", - отметила автор научной работы, аспирантка вуза Джессика Эткин.
Согласно информации, используя механизмы регенерации земной почвы, Эткин и ее коллеги использовали взаимодействие полезных грибов и биогумуса для придания лунной пыли плодородных свойств.
Было отмечено, что эти добавки смогли изолировать токсичные загрязнители и улучшить структуру грунта, сделав растения в нем более живучими и устойчивыми. Почвенные грибы изолируют токсины, улавливая их до того, как вредные вещества попадут в культуры через корневую систему.
Биокомпост образуется в результате жизнедеятельности червей. По мнению ученых, некоторые виды червяков можно будет отправить на Луну, где беспозвоночные займутся переработкой биологических отходов космонавтов в удобрение.
"На Земле нут вырастает примерно за 100 дней. В лунной смеси растениям потребовалось 120 дней на созревание", - говорится в сообщении.
Исследователи считают, что их эксперимент поможет участникам будущих лунных миссий обеспечивать себя белковой пищей и меньше зависеть от поставок с Земли.