“Ailəsi də dil tapa bilmirdi, aqressiv rəftar edirdi” - 17 yaşlı qız sığınacaqdan qaçıb (YENİLƏNİB)
“Qız qaçıb, itkin düşməyib. Evdən də bir neçə dəfə qaçıb. 3-4 gün idi ki, buraya yerləşdirilmişdi. Heç cür adaptasiya olmurdu. Qızlarla da aqressiv rəftar edirdi. Söhbət etdik, müzakirə apardıq, daha da aqressivləşdi. Dünən ətrafdakı hər şeyi dağıtdı. Sonra da çıxıb gedib”.
M.Zeynalova ailəsi ilə dil tapmadığını əlavə edib:
“18 yaşı 2-3 aya tamam olacaq. Ailəsi var. Ailəsi ilə dil tapa bilmir. Ailə xahiş edib ki, buraya yerləşdirin, biz bacarmırıq. Hələ də tapılmayıb. Aidiyyəti qurumlara məlumat vermişik. 18 yaşı tamam olandan sonra heç kəs onu məcbur haradasa saxlaya bilməz”.
Bakıda “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sığınacağına yerləşdirilmiş qız itkin düşüb.
APA xəbər verir ki, Şirvan şəhər sakini, 2007-ci il təvəllüdlü, sığınacağa yerləşdirilən Arəstə Məmmədova ötən gün müəssisədən çıxaraq naməlum istiqamətə gedib və geri qayıtmayıb.

Семья не могла найти с ней общий язык: 17-летняя девушка сбежала из приюта - ОБНОВЛЕНО
Об этом oxu.az сообщила председатель Общественного объединения Təmiz Dünya ("Чистый мир") Мехрибан Зейналова.
Она отметила, что девушка не смогла адаптироваться.
"Араста не пропала, а сбежала. Она неоднократно убегала из дома. Ее разместили здесь 3-4 дня назад. Девушка никак не могла адаптироваться, проявляла агрессию к другим девушкам. Мы беседовали с ней, обсуждали ситуацию, однако она все воспринимала в штыки.
Вчера расшвыряла все вещи вокруг, а потом ушла", - сказала председатель.
М.Зейналова добавила, что беглянка не ладила и с семьей.
"Через 2-3 месяца ей исполнится 18 лет. У нее есть родные, но она не может найти с ними общий язык. Семья попросила разместить ее здесь, поскольку не справляется с ней. Она все еще не найдена. Мы проинформировали соответствующие структуры. После того как девушка достигнет совершеннолетия, никто не сможет принудительно удерживать ее", - сказала председатель.
В Баку без вести пропала девушка, помещенная в приют при общественном объединении помощи женщинам Təmiz Dünya ("Чистый мир").
Как сообщает АПА, жительница Ширвана Араста Мамедова (2007 г.р.), минувшим днем выйдя из учреждения, ушла в неизвестном направлении и не вернулась.