Cəmilə Ələkbərova Fransa siyasəti barədə: “İkili standartlar göz qabağındadır” - VİDEO
“Bütövlükdə bir çox Aİ ölkələri kimi Fransa da öz bəyanatları ilə bu “demokratiyanın sütunları”nın ikili standartlar siyasəti yeritdiyini iddia edənlərin doğruluğunu bir daha sübut edir. İndi baş verənlər bunun əyani təsdiqidir”.
Bu barədə Media.Az informasiya portalının baş redaktoru Cəmilə Ələkbərova CBC telekanalının efirində bildirib.
O, Xurşidbanu Natəvanın abidəsinin yerləşdiyi parkın ətrafında yaranmış vəziyyəti şərh edib və qeyd edib ki, bu işdə ən önəmli iş medianın, həmçinin diplomatların üzərinə düşür.
“Fransanın hazırkı fəaliyyəti beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq cəhdidir. Yalnız maarifləndirmə kampaniyası ilə Azərbaycan tərəfinin həqiqətə uyğun mövqeyini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq mümkün olacaq”, - deyə C.Ələkbərova bildirib.
Baş redaktor qeyd edib ki, onlar ölkəmizi qanun pozuntuları ilə ittiham eləməzdən əvvəl öz problemlərini düşünsünlər.
“Bilirsiniz, burada prezidentimiz İlham Əliyevin 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı BBC-yə verdiyi müsahibəni xatırlatmaq yerinə düşər. Jurnalistin guya “mövcud senzura” ilə bağlı ittihamlarına cavab olaraq dövlət başçısı jurnalist Culian Assanjın adını çəkib və Assanjla bağlı baş verənləri elə söz azadlığının pozulması adlandırıb. Bundan sonra jurnalist özünü itirir və söhbətin mövzusunu dəyişməyə çalışır.
Həqiqətən də, kimisə hər hansı qanun pozuntusunda ittiham etməyə çalışmazdan əvvəl gərək özünə baxasan. İkili standartlar göz qabağındadır”, - deyə C.Ələkbərova bildirib.

Джамиля Алекперова о политике Франции: Налицо двойные стандарты - ВИДЕО
Безусловно, Франция, как и многие страны Евросоюза в целом, своими заявлениями лишний раз доказывают правоту тех, кто утверждает, что эти "столпы демократии" проводят политику двойных стандартов. И то, что сейчас происходит, - яркое тому подтверждение.
Об этом в эфире телеканала CBC TV заявила главный редактор информационного портала Media.Az Джамиля Алекперова.
Комментируя ситуацию, сложившуюся вокруг парка, в котором расположен памятник Хуршидбану Натаван, она отметила, что в данном случае самое главное - это работа СМИ и дипломатов.
"То, что сейчас делает Франция, - это попытка ввести в заблуждение международную общественность. Только посредством просветительской кампании можно будет донести правдивую позицию азербайджанской стороны до мировой общественности", - сказала Дж.Алекперова.
Главный редактор подметила, что прежде, чем говорить о нарушениях в нашей стране, стоит задуматься о своих проблемах.
"Знаете, здесь уместно вспомнить интервью нашего Президента, которое он дал "Би-би-си" в период 44-дневной Отечественной войны. На обвинения интервьюера о якобы "существующей цензуре" глава государства упомянул журналиста Джулиана Ассанжа. Президент подчеркнул: то, что происходит с Ассанжем, и есть нарушение свободы слова. На что журналистка растерялась и попыталась сменить тему разговора. Действительно, прежде чем пытаться кого-то обвинить в каких-либо нарушениях, нужно посмотреть на себя. Налицо двойные стандарты", - заявила Дж.Алекперова.