Bakıda havada dəm qazı normadan yüksək olub
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən verilən məlumata görə, atmosfer havasının keyfiyyətinin monitorinqi gündəlik olaraq Bakı şəhərinin Səbail, Xətai, Nizami, Nərimanov rayonları və Sumqayıt, Gəncə şəhərləri ərazisində hava keyfiyyəti üzrə fasiləsiz fəaliyyət göstərən avtomatik stansiyalar vasitəsilə həyata keçirilir.
Stansiyalardan əldə edilən məlumatların təhlilinə əsasən, gün ərzində Bakı şəhəri üzrə hava keyfiyyət göstəricilərindən dəm qazı 1,2 dəfə normadan yüksək müəyyən edilib.
Dəm qazının miqdarının normadan yüksək olmasına səbəb nəqliyyatın hərəkətinin intensiv xarakter daşıması, sənaye müəssisələrinin fəaliyyəti və insan faktoru ilə əlaqədardır.скачать dle 11.3

В Баку концентрация угарного газа в воздухе превысила норму
Как сообщили в Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджана, на территории Сабаильского, Хатаинского, Низаминского и Наримановского районов столицы, в Сумгайыте и Гяндже автоматическими станциями ежедневно проводится мониторинг качества атмосферного воздуха.
При анализе данных, полученных с этих станций, было установлено, что в течение дня концентрация угарного газа в воздухе в Баку была выше нормы в 1,2 раза.
Причина подобной ситуации связана с интенсивностью движения транспорта, деятельностью промышленных предприятий и человеческим фактором.скачать dle 11.3