Evdə pişiyin olması dəhşətli xəstəliyə tutulma riskini artırır
Avstraliyalı alimlər evdə tüklü dostlarımızın olmasının şizofreniya riskini artırdığını müəyyən ediblər.
Məlumata görə, Kvinslend Universitetinin tədqiqatçıları 11 ölkədən məlumat toplayıb və 17 araşdırma aparıblar ki, son 44 ildə bu psixi pozğunluqdan əziyyət çəkənlər pişiklərlə yaşayıb və ya sadəcə onlarla təmasda olublar.
Alimlərin fikrincə, bütün bunlar ev heyvanlarında yaşayan “Toxoplasma gondii” paraziti ilə bağlıdır. Bu parazit oyun zamanı dişləmə yolu ilə insan orqanizminə daxil olur. Daha sonra parazit mərkəzi sinir sisteminə daxil olaraq beyindəki neyrotransmitterlərə təsir edib. Bu da insanları ruhi xəstəxanaların xəstələrinə çevirib.
Amerikalı həkimlər bu məlumatları təkzib etməyə çalışıblar. Onlar 345 insan üzərində araşdırma apardıqlarını və evdə pişik saxlamağın şizofreniya ilə bir əlaqəsini müəyyən etmədiklərini bildiriblər. Amma sonra müəyyən ediblər ki, dişləmə faktorunu nəzərə almayıblar və necə deyərlər, sözlərini geri götürüblər. Sonra isə hər kəsə sevimli ev heyvanlarını baytara apararaq, parazitlərə qarşı yoxlatmağı tövsiyə ediblər.

Австралийские ученые: Наличие кошек в доме увеличивает риск развития шизофрении
Согласно информации, сотрудники университета Квинсленда собрали данные из 11 стран и провели 17 исследований, которые показали, что за последние 44 года страдающие этим психическим расстройством люди жили или просто контактировали с кошками.
По словам ученых, все из-за паразита Toxoplasma gondii, который живет в питомцах. Он попадает в организм человека через укусы во время игры. Потом зараза проникает в центральную нервную систему и воздействует на нейротрансмиттеры в головном мозге, что и превращает людей в пациентов психбольниц.
Американские врачи попытались опровергнуть эти данные - заявили, что провели свое исследование с 345 подопытными и не выявили подобной связи между шизофренией и содержанием кошки дома. Но потом выяснили, что не учли фактор укусов, и, грубо говоря, забрали свои слова обратно. А потом посоветовали всем проверить пушистых на наличие паразитов у ветеринаров.