İran-Azərbaycan sərhədində silahlı insident - FOTO
Noyabr ayının 20-də saat 17:16-da Dövlət Sərhəd Xidmətinin Sərhəd Qoşunlarının “Horadiz” sərhəd dəstəsinin Beyləqan rayonunun Əmirzeyidli kəndi yaxınlığında yerləşən sərhəd zastavasının xidməti ərazisində iki nəfər naməlum şəxsin İrandan Azərbaycan istiqamətində dövlət sərhədini pozması sərhəd naryadı tərəfindən aşkarlanıb.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin Mətbuat Mərkəzindən verilən məlumata görə, sərhəd pozucularının silahlı və onlardan birinin üzərində böyük bir kisədə yükün olması müşahidə edilib.
Sərhəd naryadı tərəfindən “Dayan” əmri verilərək havaya xəbərdarlıq atəşi açılıb. Əmrə tabe olmayan sərhəd pozucuları sərhəd naryadına qarşı odlu silahdan atəş açıb, üzərlərindəki yükü ataraq əlverişsiz hava şəraitindən və relyefin mürəkkəb olmasından istifadə edərək geriyə, İran ərazisinə qaçıblar.
Keçirilmiş sərhəd axtarışı nəticəsində ərazidə ümumi çəkisi 95 kiloqram 100 qram narkotik vasitə (10 kq 100 qr metamfetamin, 85 kq tiryək) aşkar olunaraq götürülüb.

Перестрелка на ирано-азербайджанской границе: обнаружено почти 100 кг наркотиков - ФОТО
20 ноября на территории пограничной заставы погранотряда "Горадиз" пограничных войск Государственной пограничной службы (ГПС), расположенной близ села Амирзейидли Бейлаганского района, был выявлен факт нарушения двумя неизвестными госграницы с Ираном в направлении Азербайджана.
Как сообщили в пресс-центре ГПС, нарушители границы были вооружены огнестрельным оружием, а у одного из в руках был большой мешок.
Пограничный наряд дал команду "Стоп" и открыл предупредительный огонь в воздух. Нарушители границы, не подчинившиеся приказу, открыли огонь по пограничному наряду, бросили груз и, воспользовавшись неблагоприятными погодными условиями и сложным рельефом местности, бежали назад на территорию Ирана.
В результате проведенного пограничного обыска на территории было обнаружено более 95 кг наркотических средств (10 кг 100 г метамфетамина, 85 кг опиума).