“Qərbi Azərbaycan İcmasının Ermənistanın ərazi bütövlüyünə qarşı heç bir iddiası yoxdur” - BƏYANAT
“Qərbi Azərbaycan İcmasının məqsədi azərbaycanlıların dinc şəkildə Ermənistanda dədə-baba yurdlarına qayıdışını təmin etməkdən ibarətdir”.
Bu, İcmanın yaydığı bəyanatda öz əksini tapıb.
Bildirilib ki, Qərbi Azərbaycan İcmasının Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı Dunya Miyatoviç ilə görüşməsinə, bu günlərdə Varşavada ATƏT-in İnsan Ölçüsü Konfransı çərçivəsində tədbir keçirməsinə, Haaqada ATƏT-in milli azlıqlar üzrə komissarlığının tədbirində iştirakına Ermənistanın verdiyi reaksiya bir daha bu dövlətin siyasətində azərbaycanlılara qarşı olan etnik nifrətin səviyyəsini göstərir:
“Bununla, Ermənistan həm də söz azadlığına və vətəndaş cəmiyyətinin fəaliyyətinə nə qədər dözümsüz yanaşdığını nümayiş etdirib.
Ermənistan hökuməti dialoqdan qaçmaq üçün guya İcmanın ona qarşı ərazi iddiası irəli sürdüyünü bildirir. Qərbi Azərbaycan İcması bir daha qeyd edir ki, onun Ermənistanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı heç iddiası yoxdur və yeganə məqsədi azərbaycanlıların dinc şəkildə Ermənistanda dədə-baba yurdlarına qayıdışını təmin etməkdən ibarətdir”.скачать dle 11.3

Община: Наша единственная цель - обеспечить мирное возвращение азербайджанцев на родину своих предков в РА
26.10.2023 14:42 2 151
Община Западного Азербайджана не имеет никаких территориальных претензий к Армении. Основная цель общины - обеспечить мирное возвращение азербайджанцев на родину своих предков в Армению (РА).
Об этом говорится в заявлении общины.
Отмечается, что реакция Армении на встречу представителей общины с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович, проведение на днях в Варшаве мероприятия в рамках конференции ОБСЕ, а также участия в мероприятии Управления верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств в Гааге, еще раз показывают уровень этнической ненависти к азербайджанцам в политике этого государства: "Тем самым Армения продемонстрировала свою нетерпимость к свободе слова и деятельности гражданского общества".
"Община Западного Азербайджана в очередной раз заявляет, что мы не имеем претензий к суверенитету и территориальной целостности Армении, и наша единственная цель - обеспечить мирное возвращение азербайджанцев на родину предков в Армении", - говорится в заявлении общины.скачать dle 11.3