Azərbaycan ağırlıqqaldıranı Olimpiadada ikinci dəfə olmayacaq
Azərbaycanın ağırlıqqaldırma idman növündə ardıcıl ikinci dəfə Olimpiadada təmsil olunmayacağı dəqiqləşib.
Buna səbəb dünya və dördqat Avropa çempionu, Azərbaycanı təmsil edən bolqar əsilli Boyanka Kostovanın qanında qadağan olunmuş dopinq maddəsi - stanozololun tapılmasıdır.
O, apreldə Moskvada dördüncü dəfə Avropa çempionu olmaqla Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazansa da, ötən ay onun dopinq testi müsbət nəticələnmişdi. Onun dopinqdən istifadə etməməsini sübut etməsi üçün B test nümunəsinin açılması lazım idi.
Lakin əldə etdiyimiz məlumata görə, Bolqarıstanda dopinqdən istifadə etmiş Azərbaycan təmsilçisi əlavə xərc çəkib B test nümunəsi açdırmayacaq. Qeyd edək ki, B test nümunəsini açdırmaq üçün təxminən 2-3 min dollar ödəmək lazımdır.
Reytinqlə digər ağırlıqqaldıranlarımız Olimpiadada iştirak etmək üçün yetərli lisenziya xalları qazanmayıb deyə, bu o demək olur ki, Tokio Olimpiadasında Azərbaycan təmsilçisi yenə olmayacaq.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildəki Rio Olimpiadasında da Azərbaycan dopinq qalmaqalına görə yarışdan məhrum edilib.скачать dle 11.3