İlham Əliyev İtaliya şirkətlərinin azad olunmuş torpaqlarda fəaliyyətindən danışdı
İtaliya şirkətləri azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması ilə bağlı işləməyə başlayan ilk xarici şirkətlər sırasındadır.
Bunu Prezident İlham Əliyev İtaliya Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Klaudio Taffurinin etimadnaməsini qəbul edərkən bildirib.
İlham Əliyev qeyd edib ki, bu layihələr sırasında Azərbaycan üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən, rəmzi əhəmiyyət kəsb edən, eləcə də iqtisadi inkişaf və infrastruktur layihələri var:
“Enerji sektorunda artıq İtaliya şirkətləri dağıdılmış su elektrik stansiyalarının yenidən qurulması prosesinə, digər sahələrdə emal və istehsal prosesinə cəlb olunub. Beləliklə, bu, həqiqətən də onu göstərir ki, biz sadəcə kağız, sənəd üzərində deyil, reallıqda strateji tərəfdaşıq. Əminəm, siz bizim müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığımızı daha da təşviq etmək üçün Azərbaycanda aktiv fəaliyyət göstərəcəksiniz ki, ikitərəfli əməkdaşlığımız uzunmüddətli, dayanıqlı və uğurlu olsun”.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев рассказал о деятельности итальянских компаний на освобожденных землях
Итальянские компании являются одними из первых иностранных компаний, начавших работу по восстановлению освобожденных территорий Азербайджана.
Об этом заявил Президент Ильхам Алиев, принимая верительные грамоты новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Италии в нашей стране Клаудио Таффури.
По словам главы государства, это проекты экономического развития и инфраструктуры, имеющие большое и символическое для Азербайджана значение.
"В энергетическом секторе итальянские компании уже вовлечены в процесс реконструкции разрушенных гидроэлектростанций, переработку и производство - в других сферах. Таким образом, это свидетельствует о том, что мы являемся стратегическими партнерами на деле, а не на бумаге. Уверен, что вы будете активно работать в Азербайджане для дальнейшего развития нашего двустороннего сотрудничества в различных сферах, чтобы оно было долгосрочным, прочным и успешным", - сказал глава государства.скачать dle 11.3