Ağdam rayonu işğaldan azad olundu
Bu, Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin noyabrın 10-da imzaladığı Qarabağ üzrə üçtərəfli bəyanat əsasında baş verib. Belə ki, bəyanata görə, Ağdam rayonu 2020-ci il noyabrın 20-dək Azərbaycan Respublikasına təhvil verilir.
Qeyd edək ki, Ağdam 1993-cü ilin 23 iyul tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilib.
Sahəsi 1150 kvadrat km olan rayonun relyefi əsasən düzənlik, qismən dağlıqdır. Ermənilər Ağdam rayonu ərazisinin 846,7 kvadrat kilometrini, yəni ümumi ərazisinin 77,4 faizini işğal etməyə nail olublar.
Rayonun 202 200 nəfər əhalisi var. Hazırda məcburi köçkün həyatı yaşayan əhali respublikanın müxtəlif şəhər və rayonlarında məskunlaşıb.
İşğaldan əvvəl Ağdamda 54 tibb müəssisəsi, 79 mədəniyyət ocağı fəaliyyət göstərirdi.
2008-ci ildə “Lonely Planet” jurnalı Ağdamı “Qafqaz Hiroşiması” adlandırıb. 2010-cu ildə “Əl-Cəzirə” Ağdamı “ruhlar şəhəri” siyahısına salıb.скачать dle 11.3

Агдамский район освобожден от оккупации
Согласно трехстороннему соглашению, подписанному 10 ноября Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, премьер-министром Армении Никол Пашиняном и президентом России Владимиром Путиным, оккупированный вооруженными силами Армении Агдамский район должен был быть передан Азербайджанской Республике до 20 ноября 2020 года.
Отметим, что Агдам был оккупирован вооруженными силами Армении 23 июля 1993 года.
Рельеф района площадью 1150 квадратных километров в основном равнинный, частично горный. Армянам удалось оккупировать 846,7 квадратных километров территории Агдамского района, то есть 77,4% от общей площади.
Население Агдама составляет 202 200 тысяч человек. В настоящее время жители, являющиеся вынужденными переселенцами, проживают в разных городах и районах страны.
До оккупации на территории района функционировали 54 медицинских учреждений и 79 культурных центров.
В 2008 году журнал Lonely Planet назвал Агдам "Кавказской Хиросимой". В 2010 году "Аль-Джазира" внесла Агдам в список "Городов-призраков".скачать dle 11.3