Vladislav Şurıgin: “Azərbaycan Ermənistandan qat-qat yaxşı hazırlaşıb”
Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin bütün təmas xətti boyunca Azərbaycan ordusunun əks-hücumu artıq üçüncü gündür davam edir. Bəzi analitiklərin fikrincə, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri erməni ordusunun hərbi infrastrukturunu məhv etmək taktikasından istifadə edir.
Rusiyalı hərbi ekspert, publisist, İzbor Klubunun daimi üzvü Vladislav Şurıgin “Media.Az”la söhbətində qeyd edib ki, indi döyüş əməliyyatlarının eskalasiyası gedir:
“Görünür, Azərbaycan indiki döyüş əməliyyatlarına Ermənistandan qat-qat yaxşı hazırlaşıb. İndiki əməliyyat şahmat kombinasiyası kimidir. Bir daha təkrar edirəm ki, Ermənistan tərəfi Azərbaycan ordusunun belə ciddi şəkildə hücuma keçəcəyinə hazır deyildi”.
Həmsöhbətimiz Azərbaycan ordusunun elə ilk gündə istiqamətdən asılı olaraq 2-10 kilometr irəlilədiyini göstərib.
“İndi haradasa döyüşlər gedir və bunları mövqe döyüşləri adlandırmaq olar. İndi məsələ bundadır: mövcud nəticələri möhkəmləndirmək, yaxud hərbi əməliyyatları genişləndirmək.
- İndiki döyüş əməliyyatları Yerevanın imtina etdiyi sülh danışıqlarının zəruri olduğunu Ermənistanın başa düşməsinə rəvac verə bilərmi?
- Əgər Azərbaycan real nəticə nümayiş etdirsə, Ermənistanı yeni siyasi reallıq qarşısında qoya bilər.
Bu da yalnız itkilərin miqyası başa düşüləcəyi təqdirdə və müəyyən hərbi-siyasi nəticə çıxarılacağı təqdirdə baş verə bilər. İndi (Ermənistanda-red.) daxildə hərbiləşdirmə, itirilənləri geri qaytarmaq cəhdləri olacaq, lakin vəziyyətin getdikcə ağırlaşması Ermənistan rəhbərliyini ciddi narahat etməyə başlayacaq. İrəvanda Ermənistanın döyüş potensialının Azərbaycanın döyüş potensialı ilə müqayisəyə gəlmədiyini və ondan xeyli zəif olduğunu başa düşürlər. Xüsusən də Qarabağ ərazisində. Bu aydındır. Təkcə ruh yüksəkliyi ilə döyüşmək olmaz, o vaxtlar çoxdan geridə qaldı.скачать dle 11.3

Владислав Шурыгин: Очевидно, что Азербайджан готов намного лучше, чем Армения - КОММЕНТАРИЙ
Российский военный эксперт, публицист, постоянный член Изборского клуба Владислав Шурыгин в беседе Media.Az отметил, что сейчас идет эскалация боевых действий: "Очевидно, к нынешним боевым действиям Азербайджан готов намного лучше, чем Армения. Нынешняя операция - это как шахматная комбинация. Армянская сторона, еще раз скажу, была не готова к такому энергичному наступлению азербайджанской армии".
Эксперт указал на продвижение азербайджанской армии только за первые сутки на 2-10 км в зависимости от направления. "Сейчас где-то идут бои, которые можно назвать позиционными. Вопрос в том, зафиксировать ли имеющиеся результаты, либо наращивать участие военных сил", - отметил В.Шурыгин.
- Возможно ли, что нынешние боевые действия приведут руководство Армении к пониманию необходимости мирных переговоров, от которых Ереван отказался?
- Если Азербайджан зафиксирует за собой результат, то может поставить Армению перед новой политической реальностью. Это может случиться только тогда, когда будут осознаны масштабы потерь и сделаны определенные военно-политические выводы.
Сейчас будет накачка (в Армении – ред.) внутреннего милитаризма, попытки отбить все потерянное назад. Но по мере усугубления ситуации это серьезно встревожит армянское руководство. В Ереване понимают несостоятельность и несравнимость боевых потенциалов Азербайджана и Армении. Особенно на территории Карабаха. Это очевидно. На одном энтузиазме воевать нельзя, эти времена давно прошли.