Prezidentdən əlavə dəyər vergisi ilə bağlı MÜHÜM FƏRMAN
Prezident İlham Əliyev “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması Qaydası”nın təsdiq edilməsi haqqında fərman imzalayıb.
Sənədi AZƏRTAC dərc edib.
Fərmana əsasən, “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması Qaydası” təsdiq edilir.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi on beş gün müddətində:
- “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq, bu Fərmanla təsdiq edilmiş Qaydanın 2.0.7-ci yarımbəndində nəzərdə tutulan operatoru seçməlidir;
- bu Fərmanla təsdiq edilmiş Qaydanın 2.1.4-cü yarımbəndində nəzərdə tutulan müvəkkil bankı (bankları) Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ilə razılaşdırmaqla müəyyən etməlidir;
- fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində pərakəndə ticarət və ya ictimai iaşə fəaliyyəti göstərən şəxslərdən alınmış mallara (neft və qaz məhsulları istisna olmaqla) görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması sisteminin Azərbaycan Respublikasında tətbiqi ilə bağlı maarifləndirmə (təbliğat) işi aparılmasını təmin etməlidir;
Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi:
- istehlakçı tərəfindən ödənilmiş ƏDV-nin, bu Fərmanla təsdiq edilmiş Qaydanın tələblərinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin xətti ilə dövlət büdcəsinə daxil olan ƏDV üzrə faktiki mədaxilin həmin məbləğ həddində azaldılması hesabına geri qaytarılmasını təmin etməlidir;
- bu Fərmanla təsdiq edilmiş Qaydanın 5.9-cu bəndində nəzərdə tutulan rəyin formasını Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi ilə razılaşdırmaqla on beş gün müddətində təsdiq etməlidir.
Bütün mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanlarına, aidiyyəti dövlət qurumlarına tapşırılsın ki, bu Fərmandan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə və digər səlahiyyətli dövlət qurumlarına kömək göstərilməsini təmin etməlidirlər.скачать dle 11.3

Президент Ильхам Алиев утвердил порядок возврата НДС потребителям в Азербайджане
21 марта Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ об утверждении "Порядка возврата налога на добавленную стоимость (НДС), уплаченного за товары, приобретенные потребителями у лиц, осуществляющих деятельность в сфере розничной торговли или общественного питания (за исключением продукции нефтегазовой отрасли)".
Согласно указу, Министерству экономики поручено в течение 15 дней:
- в соответствии с законом АР "О государственных закупках", выбрать оператора, предусмотренного в подпункте 2.0.7 Порядка, утвержденного настоящим указом;
- по соглашению с Министерством финансов и Центральным банком Азербайджана определить уполномоченный банк, предусмотренный в подпункте 2.1.4 Порядка, утвержденного настоящим указом;
- обеспечить проведение просветительской работы в связи с внедрением в Азербайджане системы возврата налога на добавленную стоимость (НДС), уплаченного за товары, приобретенные потребителями у лиц, осуществляющих деятельность в сфере розничной торговли или общественного питания (за исключением продукции нефтегазовой отрасли).
Министерству финансов поручено:
- в соответствии с требованиями Порядка, утвержденного настоящим указом, по линии Минэкономики обеспечить возврат НДС, уплаченного потребителями, за счет уменьшения фактической суммы поступлений в госбюджет от НДС;
- по соглашению с Минэкономики утвердить в течение 15 дней форму заключения, предусмотренную в пункте 5.9 Порядка, утвержденного настоящим указом.
Всем центральным и местным органам Исполнительной власти поручено обеспечить поддержку Минэкономики и других полномочных госструктур в исполнении вытекающих из настоящего указа задач.