Azərbaycan və ABŞ Müdafiə nazirləri görüşdü
NATO-nun Əfqanıstanda həyata keçirdiyi “Qətiyyətli Dəstək” missiyasına töhfə verən dövlətlərin müdafiə nazirləri səviyyəsində Brüssel şəhərində keçirilmiş toplantısı çərçivəsində ABŞ tərəfinin təşəbbüsü ilə ABŞ Müdafiə naziri Mark Esperlə Azərbaycanın Müdafiə naziri, general-polkovnik Zakir Həsənov arasında görüş keçirilib.
Müdafiə Nazirliyinin Mətbuat xidmətindən verilən məlumata görə, tərəflər Azərbaycanla ABŞ arasında ikitərəfli və NATO çərçivəsində hərbi əlaqələrin inkişaf perspektivlərini, o cümlədən, hərbi, hərbi-texniki, hərbi təhsil və hərbi tibb sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsini, eləcə də, regional və qlobal təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüşdə sülhməramlılarımızın NATO-nun Əfqanıstanda həyata keçirdiyi “Qətiyyətli dəstək” qeyri-döyüş missiyasında iştirakı barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

Состоялась встреча министров обороны Азербайджана и США
По инициативе американской стороны состоялась встреча министра обороны США Марка Эспера и министра обороны Азербайджана генерал-полковника Закира Гасанова. Встреча состоялась в рамках прошедшего в штаб-квартире НАТО в Брюсселе заседания на уровне министров обороны стран, вносящих вклад в миссию "Решительная поддержка" в Афганистане.
Как говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте Минобороны АР, стороны обсудили перспективы развития военных связей между Азербайджаном и США как на двусторонней основе, так и в рамках НАТО, в том числе расширения сотрудничества в военной, военно-технической, военно-образовательной и военно-медицинской сферах, а также вопросы региональной и глобальной безопасности.
В ходе встречи также состоялся широкий обмен мнениями относительно участия азербайджанских миротворцев в небоевой миссии НАТО "Решительная поддержка" в Афганистане.скачать dle 11.3