Məhkəmə və ədliyyə sahəsində innovasiyalara görə Avropa Şurası tərəfindən dörd ölkə mükafatlandırıldı - FOTO
25.10.2019 19:58 4 467
Avropa Şurası və Avropa Komissiyasının birgə təşəbbüsü ilə 2005-ci ildən etibarən Avropa məkanında 25 oktyabr Avropa Ədliyyə Günü kimi qeyd olunur. Bu günün keçirilməsində əsas məqsəd vətəndaşları hüquqları və onların müdafiəsi mexanizmləri barədə məlumatlandırmaq, insanların ədalət mühakiməsinə əlçatanlığını təmin etmək, eləcə də Avropa Şurası və Avropa Komissiyasının ədliyyə və məhkəmə sahəsində işini təşviq etməkdən ibarətdir.
25 oktyabrda Avropa Ədliyyə Gününün qeyd olunması ərəfəsində Oslo şəhərində Avropa Şurası və Avropa Komissiyası Norveçin Məhkəmə Administrasiyası ilə birgə “Mediasiya proseslərində hakimlərin rolu” adlı seminarı, habelə “Ədliyyənin Kristal Tərəzisi” müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimini keçirmişlər. “Ədliyyənin Kristal Tərəzisi” müsabiqəsi zamanı məhkəmə, ədliyyə, prokurorluq və vəkillik üzrə ən qabaqcıl təcrübələr seçilərək Avropa ölkələrinə tövsiyə olunur. 20-i ölkədən 43 innovativ layihə hazırkı müsabiqəyə təqdim olunmuşdur. Onlardan dörd ölkənin – Sloveniya, Belçika, Hollandiya və İspaniyanın layihələri qalib olaraq “Ədliyyənin Kristal Tərəzisi” müsabiqəsi üzrə mükafatlara layiq görülmüşdür.
Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Direktoru Kristof Puarel, Avropa Şurası Ədalət Mühakiməsinin Səmərəliliyi üzrə Avropa Komissiyasının (CEPEJ) Prezidenti Ramin Qurbanov, Norveç Məhkəmə Administrasiyası İdarəetmə Şurasının sədri Bard Tonder və Norveçin Ədliyyə və Dövlət Təhlükəsizliyi Nazirliyinin Baş Direktoru Fredrik Bakman açılış nitqləri ilə çıxış etmişlər.
Mükafatlandırma mərasimində beynəlxalq ekspertlərlə bərabər Jüri üzvləri, dörd ölkənin nümayəndə heyəti və Avropa Şurasının digər rəsmiləri iştirak etmişlər. “Ədliyyənin Kristal Tərəzisi” müsabiqəsində qalib gəlmiş Sloveniyanın nümayəndə heyətinə mükafatı həmyerlimiz CEPEJ-in prezidenti Ramin Qurbanov, digər üç qalib ölkə - Belçika, Hollandiya və İspaniyaya mükafatı isə Jürinin sədri, Fransa Ali Məhkəməsi sədrinin müavini professor Jan-Pol Jan təqdim etmişlər.

Советом Европы за инновации в судебной системе и правосудии были награждены четыре страны - ФОТО
С 2005 года по инициативе Совета Европы и Европейской комиссии 25 октября отмечается в Европе как День правосудия.
Основной целью данного мероприятия является информирование граждан о правах и механизмах их защиты, обеспечение доступа людей к правосудию и поощрение работы Совета Европы и Европейской комиссии в области суда и правосудия.
25 октября, в канун Европейского Дня правосудия, Совет Европы и Европейская комиссия совместно с администрацией Норвежского суда провели в Осло семинар "Роль судей в посредническом процессе", а также церемонию награждения победителей конкурса "Хрустальные весы правосудия".
В ходе конкурса "Хрустальные весы правосудия" отбираются лучшие практики в суде, юстиции, прокуратуре и адвокатуре, которые рекомендуются европейским странам. На этом конкурсе было представлено 43 инновационных проекта из 20 стран. Из них проекты четырех стран - Словении, Бельгии, Нидерландов и Испании - были удостоены призов конкурса "Хрустальные весы правосудия".
Директор по правам человека Совета Европы Кристофер Пуарел, президент Европейской комиссии по эффективности правосудия (CEPEJ) Рамин Гурбанов, председатель совета правления судебной администрации Норвегии Борд Тендер и генеральный директор Министерства юстиции и государственной безопасности Норвегии Фредрик Бакман выступили со вступительной речью.
На церемонии награждения, наряду с международными экспертами, присутствовали члены жюри, делегации из четырех стран и другие официальные лица Совета Европы.
Награду делегации Словении, которая выиграла "Хрустальную весы правосудия", вручил президент CEPEJ Рамин Гурбанов, а трем другим странам-победителям - Бельгии, Нидерландам и Испании - председатель жюри, вице-президент Верховного суда Франции профессор Жан-Поль Жан.