Alman deputat: Ermənistan ilkin mərhələ 5 rayonu qaytarmalıdır - VİDEO
“Paşinyanın Qarabağ - Ermənistandır bəyanatı sülh prosesinə əngəl törədir. Madrid prinsiplərinə əsasən Qarabağın statusu sonuncu mərhələdə müəyyənləşməlidir”.
Almaniyalı deputat rəsmi Bakının dediyini deyir. Bu yaxınlarda ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin bəyanatında da danışıqlar masasında Madrid prinsiplərinin olduğu açıq şəkildə qeyd olunurdu.
Ermənistan vaxtilə Madrid prinsipləri ilə razılaşmalı olub. Bu həll yoluna əsasən münaqişə mərhələli şəkildə həllini tapmalıdır. İlk mərhələdə, işğal altındakı 5 rayon Azərbaycana qaytarılmalı, sonrakı mərhələlərdə 2 rayonun qaytarılması məsələsinə baxılmalıdır.
Politoloqlar bildirir ki, Paşinyan hakimiyyətə gələndən sonra masa üzərində olan bütün razılaşmaları alt -üst edərək sülh prosesinə əngəl olur. Paşinyanın danışıqlar masasındakı razılaşmaları pozması, onun “Qarabağ Ermənistanındır və nöqtə” bəyanatları regionda sülh və humanizm dəyərlərinə zərbə vurur. Madrid prinsipləri ilə razılaşan Ermənistan bu gün bu qaydaları pozur.
Ermənistanın sülhü pozduğu təqdirdə rəsmi Bakı beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq, beynəlxalq təşkilatların münaqişəyə dair qərar və qətnamələri əsasında BMT tərəfindən tanınan 86.6 min kv km-lik ərazisinin işğal altındakı hissəsini erməni silahlılarından təmizləyə bilər.//oxu.azскачать dle 11.3

Немецкий депутат: Армения должна вернуть пять районов - ВИДЕО
Депутат Бундестага (парламента) Германии Хелин Эврим Зоммер сделала публикацию в социальных сетях о Пашиняне:
"Заявление Пашиняна "Карабах - это Армения" препятствует мирному процессу. Согласно Мадридским принципам, статус Карабаха должен быть определен на заключительном этапе.
В недавнем заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ открыто отмечалось, что на столе переговоров должны лежать Мадридские принципы.
Армении в свое время пришлось согласиться с мадридскими принципами. Согласно этому пути урегулирования, конфликт должен быть решен поэтапно. На предварительном этапе пять оккупированных районов должны быть возвращены Азербайджану, а на последующих этапах - рассмотрен вопрос о возвращении двух регионов.
Политологи заявляют, что после прихода к власти Пашинян перевернул с ног на голову все договоренности на столе переговоров, препятствуя мирному процессу. Нарушение Пашиняном договоренностей на столе переговоров, его заявления "Карабах - это Армения, и точка", наносят удар по ценностям мира и гуманизма в регионе. Армения, согласившаяся с Мадридскими принципами, сегодня нарушает правила.
Если Армения нарушит мир, официальный Баку, в соответствии с международным правом, на основе решений и резолюций международных организаций о конфликте, имеет право зачистить оккупированную часть своей признанной ООН территории от армянских боевиков". //oxu.az