Təmassız ödənişlərdə limit artırılır
Təmassız (contactless) kartlarla ödənilən vəsaitlərin həcmi 2,5 dəfə artırılaraq, 20 manatdan 50 manata çatdırılıb.
Bunu Bakıda "Visa Token" sisteminin təqdimatına həsr edilmiş mətbuat konfransında çıxış edən Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının maliyyə bazarlarının infrastrukturuna nəzarət idarəsinin rəisi Tamerlan Rüstəmov deyib.
O bildirib ki, bu, həmin kartlardan daha geniş istifadəyə şərait yaradacaq.
"Visa Inc." şirkətinin Qafqaz regionu üzrə yeni direktoru Kristina Doros isə "Visa kartları ilə aparılan ümumi transaksiyaların təxminən 70-80 faizi kontaktsız transsaksiyaların təşkil etdiyini deyib:
"Kontaktsız transsaksiya insanları kiçik məbləğlərdə ödənişlər zamanı yaşanan problemlərdən qurtaracaq. Restoranlarda və ya hər hansı kafedə kofe alanda, bir dollar qədər olan ödənişlərin plastik kart vasitəsilə ödənişi çətindir.
Təmassız ödəniş zamanı isə bu çox rahat şəkildə gerçəkləşdirilə bilər. İnsanlar üçün bu cür az məbləğli ödənişlərdə təmassız ödəniş sistemi əlverişlidir. Bu xidmətin təşkili istiqamətində qamunvericilik normaları da nəzərə alınır.
Aidiyyəti qurumlarla bu barədə danışıqlar aparılır ki, hər kəs bu xidmətdən rahat şəkildə istifadə etsin".
O qeyd edib ki, təmassız ödəniş transsaksiyalarının 40 dollara qədər limitli olmasına çalışılır:
"Tranzaksiyaların 80 faizi 40 dollar civarında olur. Buna görədə limit dərəcəsinin ilkin mərhələdə 40 dollar dəyərində olması düşünülür".

Лимит бесконтактных платежей в Азербайджане увеличивается
Как передаёт Median.Az со ссылкой на oxu.az, об этом сказал начальник управления по контролю инфраструктуры финансовых рынков Палаты по надзору за финансовыми рынками Азербайджана Тамерлан Рустамов, выступая на пресс-конференции, посвященной презентации системы Visa Token в Баку.
По его словам, будут созданы условия для более широкого использования таких карт.
Новый директор компании Visa Inc. по Кавказскому региону Кристина Дорос отметила, что 70-80% всех транзакций, осуществляемых картами Visa, составляют бесконтактные операции:
"Бесконтактная транзакция решит проблемы людей во время операций с небольшими суммами. При заказе кофе в ресторанах или кафе трудно оплачивать картой сумму до одного доллара.
А с помощью системы бесконтактной оплаты это может сделать запросто. Эта система очень удобна для людей при оплате маленьких сумм. При организации этой услуги учитываются и законодательные нормы.
С соответствующими структурами ведутся переговоры, чтобы упростить для всех эту услугу".
Она отметила, что предпринимаются попытки по достижению лимита в 40 долларов:
"80% транзакций осуществляются в пределах 40 долларов. Поэтому размер лимита на первых этапах планируется довести до 40 долларов".