Məşhur azərbaycanlı bloqerə qarşı Rusiyada əlavə yoxlamalar başlanıldı
Rusiya hüquq-mühafizə orqanları məşhur azərbaycanlı bloqer Hüseyn Həsənova qarşı əlavə yoxlamalar aparırlar.
Bu barədə rusiyalı ictimai xadim, Təhlükəsiz İnternet Liqasının direktoru Yekaterina Mizulina bildirib.
“Polis qumar oyunlarının təşkili və reklamı ilə bağlı qanunsuz fəaliyyətlərinə görə (Yeqor) Krid, (Hüseyn) Həsənov, (Yuri) Xovanski və digər bloqerlərə qarşı əlavə yoxlama aparır. Bu, Təhlükəsiz İnternet Liqasının cinayət işinin açılmasının rədd edilməsi ilə bağlı qətnamədən prokurorluğa şikayət etməsindən sonra baş verib”, - deyə E.Mizulina əlavə edib.
İctimai xadim vurğulayır ki, Moskva Şəhər Prokurorluğu əvvəlki yoxlamada prosessual qanun pozuntularını müəyyən edib və buna görə də cavab tədbirləri görülür.
Qeyd edək ki, “Instagram”da ən populyar azərbaycanlı Hüseyn Həsənovun (27,3 milyon izləyici) qanunsuz reklama görə cəzalandırıla biləcəyi barədə məlumat bu il fevralın sonunda yayılmışdı, may ayında isə bloqerin adı Rusiya Daxili İşlər Nazirliyinin tərtib etdiyi “qara siyahı”ya salınıb.

В отношении видеоблогера Гусейна Гасанова проводится дополнительная проверка » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В отношении видеоблогера Гусейна Гасанова проводится дополнительная проверка
Общественный деятель, директор Лиги безопасного интернета Екатерина Мизулина сообщила о том, что в отношении видеоблогера Гусейна Гасанова российскими правоохранительными органами проводится дополнительная проверка.
"Полицией проводится дополнительная проверка в отношении блогеров Егора Крида, Гусейна Гасанова, Юрия Хованского и других в связи с их незаконной деятельностью по организации и рекламе азартных игр. Это произошло после обжалования в прокуратуре Лигой безопасного интернета постановления об отказе в возбуждении уголовного дела", - сообщает Е.Мизулина в своем Telegram-канале.
Общественный деятель подчеркивает, что прокуратура города Москва усмотрела процессуальные нарушения законодательства в ранее проведенной проверке, в связи с чем надзирающим прокурором приняты меры реагирования.
Напомним, информация о том, что самого популярного в Instagram азербайджанца Гусейна Гасанова (27,3 млн подписчиков в Instagram - ред.) могут наказать за незаконную рекламу, появилась в конце февраля текущего года. В мае стало известно о том, что блогер попал в так называемый "черный список инфоцыган", составленный МВД России.