Arazdəyən və Kərki ətrafı boşaldılır: Hərbçilərimiz bu nöqtələri tutacaq
Zəngəzur istiqamətində Ermənistan sərhədindən rus hərbçilərinin çıxarılması müşahidə edilir. Görünən odur ki, rus hərbçilərini Ermənistandakı Zvartnots hava limanından sonra Azərbaycan-Ermənistan şərti sərhədindən çıxarıb İran-Türkiyə sərhədinə yerləşdiriblər. Bu da Ermənistanla Rusiya arasında birgə razılaşma əsasında həyata keçirilib.
Mediani.Az
xəbər verir ki, bunu teleqraf.com-a hərbi ekspert, polkovnik Üzeyir Cəfərov deyib.
O qeyd edib ki, ABŞ hərbçilərinin Ermənistana gəlişi, birgə hərbi təlimlər və digər məsələlərdə atılan addımlarda intensivlik var: Sayt yaratmaq
"Amerikanın Avropadakı hərbi bazalarından Ermənistana Zvartnotsa hərbi yük təyyarələri gəlir. Müəyyən hərbi yüklərin aparılıb-gətirilməsi prosesi həyata keçirilir. Bunun hərbi təlimlərlə bağlı olduğu deyilsə də görünən odur ki, Amerikanın Ermənistanla birgə "iş planları" çoxdur".
Polkovnik hesab edir ki, Ermənistanın Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatının hərbi təlimlərindən ümumiyyətlə imtina etməsi də bu amillərlə bağlıdır:
"Rus hərbçlərinin Zəngəzur, Arazdəyən, Kərki kəndləri ətrafından çıxarılması isə başqa amillərlə izah olunur. Faktiki olaraq Ermənistan Azərbaycanın anklav kəndlərinin təhvil verilməsi prosesini gecikdirir. Buna görə də, Azərbaycan müəyyən addımlar atmaq məcburiyyətində qala bilər. Sadəcə olaraq Azərbaycan hərbçiləri gedib müəyyən nöqtələrdə yerləşəcək. Ola bilsin ki, bu, bir qədər gərgin rejimdə keçsin. Hətta müəyyən müqavimət və narahatlığın olması da mümkündür".
Üzeyir Cəfərova görə, indiki gərginliyi Ermənistan real vəziyyətini bildiyi üçün daha da qəlizləşdirmək istəmir:
"Son zamanlar Ermənistana dəstək verilsə də, bu, işin hamısı deyil. Amma bunun fonunda başqa narahatedici məqamlar ola bilməz".скачать dle 11.3