Rütbəsi artırılan zabitlər kimlərdir? - FOTO
26 iyun Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Günü münasibətilə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, general-mayor Namiq İslamzadəyə general-leytenant, polkovniklər Vilayət Quluyev və Həsən Əlövsədova general-mayor ali hərbi rütbəsi verilib.
Generalların üçü də Vətən müharibəsinin iştirakçısı olub.
Namiq İslamzadə Vətən Müharibəsi Qəhrəmanıdır. O, 44 günlük zəfər tariximizdə iştirakı ilə əlaqədar "Füzulinin azad olunmasına görə" və "Xocavəndin azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib. Bundan başqa, "Heydər Əliyevin 100 illiyi" (1923–2023) yubiley medalına layiq görülüb.
Bu gün general olan Vilayət Quluyev də Vətən Müharibəsinin gedişində ayağından qəlpə yarası alsa da, qısa müddət sonra döyüşlərə qayıdıb. Füzuli, Cəbrayıl, Hadrut və bir çox istiqamətlərdə yaşayış məntəqələrinin işğaldan azad edilməsində iştirak edib. O, Şuşanın azad edilməsində də iştirak edən zabitlərdəndir. V.Quluyev şücaətlərinə görə Prezidentin Sərəncamı ilə "Rəşadət" ordeni ilə təltif edilib.
Polkovnik Həsən Əlövsətov da Vətən müharibəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunması və ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi zamanı döyüş əməliyyatlarında yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirib. Polkovnik Əlövsətov Hərbi Hava Qüvvələrində xidmət edib. Müharibədən sonra Prezidentin Sərəncamı ilə "Qarabağ" ordeni ilə təltif edilib. Əslən Şabran rayonundan olan H.Əlövsətov "Mi-17" vertolyot eskadrilyasının komandiri olub.

Кто они - офицеры, получившие повышение в звании? - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
25 июня, согласно соответствующему распоряжению Президента Ильхама Алиева, генерал-майору Намигу Исламзаде было присвоено звание генерал-лейтенанта, а полковникам Вилаяту Гулуеву и Гасану Аловсадову - звание генерал-майора.
Все три офицера являются участниками Отечественной войны.
Намиг Исламзаде - Герой Отечественной войны. Награжден медалями "За освобождение Физули" и "За освобождение Ходжавенда". Кроме того, он был удостоен юбилейной медали "100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)".
Во время Отечественной войны удостоившийся минувшим днем звания генерала Вилаят Гулуев получил осколочное ранение в ногу, однако вскоре вернулся на фронт. Он участвовал в освобождении от оккупации населенных пунктов в направлении Физули, Джебраила, Гадрута и многих других.
В.Гулуев также принимал участие в освобождении города Шуша. За свои подвиги распоряжением Президента Азербайджана он был награжден орденом "Рашадат".
Гасан Аловсадов тоже продемонстрировал высокий профессионализм в ходе боевых операций по освобождению наших земель от оккупации и восстановлению территориальной целостности страны.
Офицер служил в Военно-воздушных силах. После Отечественной войны распоряжением главы государства был награжден орденом "Карабах". Г.Аловсадов родом из Шабранского района, он был командиром эскадрильи вертолетов "Ми-17".