Teleqüllə yaxınlığında yeni çatlar yaranıb » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Median.Az-ın Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) Milli Geoloji Kəşfiyyat Xidmətinin geoloji planlama ekspedisiyasının rəisi Əziz Qaralov APA-ya bildirib ki, “Teleqüllə” sürüşmə sahəsi aktiv fazadadır.
Onun sözlərinə görə, hazırda onlar ərazidə araşdırmanı davam etdirirlər: “Çatlar üzərində mayaklar quraşdırılıb. Ərazidə yeni çatlar əmələ gəlib. Müəyyən yerlərdə artıq çatların eni 1 metr 40 santimetri ötüb”.
Ə. Qaralov qeyd edib ki, sürüşmə sahəsinə aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən nəzarət edilir.
Qeyd edək ki, “Teleqüllə” sürüşmə sahəsi - Teleqüllədən 200-250 m cənub – şərqdə yerləşir. Sürüşmənin baş verməsinə atmosfer yağıntıları və sahənin aşağı hissəsində tikinti işləri aparılan zaman yamacın şaquli kəsilməsi səbəb olub. Sürüşmə sahəsində 7 metr dərinliyində, 1 metr enində çatlar yaranıb. скачать dle 11.3

Возле телебашни образовались крупные трещины
Median.Az, руководитель экспедиции геологического планирования Национальной службы геологической разведки МЭПР
Азиз Гаралов сказал АПА, что в оползневой зоне «Телебашня» наблюдается активизация.
По его словам, в настоящий момент специалисты продолжают исследовать территорию:
«На трещинах установлены маяки. На территории образовались новые трещины. В определенных местах ширина трещин превышает 1,40 м».
А. Гаралов отметил, что за развитием ситуации в оползневой зоне внимательно наблюдают специалисты соответствующих государственных структур.
Отметим, что оползневая зона «Телебашня» находится в 200-250 метрах юго-восточнее самой телебашни. Причиной оползня стали атмосферные осадки и то, что склон при ведении строительных работ был разрезан вертикально. Ширина трещин в оползневой зоне достигает 1 метра, глубина – 7 метров.