Rusiya-Ukrayna danışıqları dayandırılıb.
Bu barədə Ukrayna telemarafonunun efirində Prezident Ofisi rəhbərinin müşaviri Mixail Podolyak məlumat verib.
O qeyd edib ki, cəbhədəki hadisələrdən fərqli olaraq rusların tələbləri dəyişmir.
“Bizdən fərqli olaraq, Rusiya Federasiyası müharibənin 82 günü ərzində başa düşmədi ki, Ukraynada vəziyyət heç də əvvəllər olduğu kimi deyil. Onlar öz direktivlərini dəyişmir, şantaj etməyə davam edir, bəzi mövqelərini açıq şəkildə bəyan edirlər... Orada hamı Ukraynaya qarşı hansısa iddialar irəli sürür, onlar guya “Ukrayna nasizmi”nin mövcud olduğu bir dünyada yaşayırlar. Artıq dünya bilir ki, bu gün nasizmin yalnız bir növü var – Rusiya nasizmi. Yəqin ki, bizim bu problemə daha hərtərəfli yanaşmağımız üçün bir müddət daha keçməlidir. Danışıqlar prosesi çərçivəsində Rusiyanın denasifikasiyası problemləri də mövcuddur”, – deyə Podolyak qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, proses dayandırılıb, lakin bu o demək deyil ki, sonda tərəflər danışıqlar masasına əyləşməyəcək.
“Bu gün o (danışıq prosesi - red.) dayandırılıb. İstanbul kommünikesindən sonra heç bir dəyişiklik, irəliləyiş yoxdur. Rusiya Federasiyası hələ də öz stereotip düşüncəsində qalır. Amma istənilən müharibə danışıqlar masası arxasında bitəcək və bu prosesin moderatoru cənab Zelenski olacaq”, – deyə Prezident Ofisi rəhbərinin müşaviri əlavə edib.
Kiyevin “Putinin simasını xilas etmək üçün” müharibənin tez bir zamanda dayandırılmasını istəyən bəzi Qərb siyasətçilərinin mövqeyini nəzərə alıb-almayacağı ilə bağlı sualına Podolyak belə cavab verib ki, “Rusiya Federasiyası bu müharibəni avropalıların (bəzi) istədiyi formada dayandıra bilməyəcək”.
“Cənab Putinin “simasını xilas etməsi” üçün nəsə verməyə gəlincə, bu, mümkün deyil. Bu, sövdələşmə predmeti deyil: əgər biz nəyisə versək, bunu Ukrayna ictimaiyyəti qəbul etməyəcək və müharibə bununla bitməyəcək. Çünki istənilən “Minsk-2” təxirə salınmış müharibədir. Bu bizə lazımdırmı? Xeyr. Və bunu Avropa da başa düşməlidir”, – deyə Podolyak vurğulayıb.

Михаил Подоляк: Переговоры с Россией приостановлены
"В отличие от нас, РФ за 82 дня войны так и не поняла, что ситуация в Украине вообще не такая, как была в начале. И они свои директивы не меняют, продолжают шантажировать, какие-то позиции публично проговаривают... Они там все вменяют какие-то претензии к Украине, живут в мире, где якобы есть "украинский нацизм". В мире уже известно, что на сегодня существует только один тип нацизма - российский. Вероятно, пройдет еще какое-то время, чтобы мы подошли более основательно к этой проблеме - денацификации России в рамках переговорного процесса", - сказал Подоляк.
Процесс приостановлен, но это не значит, что стороны не сядут в конце за стол переговоров.
"На сегодня он (переговорный процесс - ред.) приостановлен. После стамбульского коммюнике, каких-то изменений, продвижения вперед нет. Российская Федерация все еще придерживается своего стереотипного мышления. Но любая война будет завершаться за столом переговоров, и модерировать этот процесс будет Зеленский", - добавил советник главы ОП.
На вопрос, будет ли Киев учитывать позицию некоторых западных политиков, которые хотят скорейшего окончания войны, чтобы "сохранить лицо Путина", Подоляк ответил, что "РФ остановить эту войну в таком виде, как хотелось бы (некоторым) европейцам, не сможет".
"Что касается того, чтобы "отдать что-то", чтобы господин Путин "сохранил лицо", то это невозможно. Это не предмет торга, война не закончится, если мы что-то там отдадим, к тому же, это не воспримет украинское общество. Оно заплатило огромную цену не для того, чтобы что-то отдать... Потому что любой "Минск-2" - это отложенная война. Это нам нужно? Нет. И это должны понять в Европе", - подчеркнул Подоляк.