Hərbçimizin şəhid statusu bərpa edildi - FOTO
Gəncə şəhər İnzibati Məhkəməsində hakim Fikrət Hüseynovun sədrliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsinin iştirakçısı Röyal Verdiyevin şəhid statusunun ləğv edilməsi ilə bağlı iclas keçirilib.
Haqqin.az xəbər verir ki, Verdiyevlər ailəsi Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Daşkəsən rayon şöbəsini oğullarının şəhid statusunun bərpası ilə bağlı məhkəməyə vermişdi.
İddiaçılarınnın vəkili Əziz Qənbərli bildirib ki, Röyal Verdiyev 44 günlük müharibədə Cəbrayıl, Qubadlı, Laçın rayonlarında döyüşlərdə iştirak edib. Verdiyev döyüş bölgəsində əsgər yoldaşının silahı ilə ehtiyatsız davranması nəticəsində açılan güllədən dünyasını dəyişib.
Verdiyev 2020-ci il dekabrın 3-də Daşkəsən rayonundakı Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib. Döyüş əməliyyatları zamanı bir nəfər öldüyünə görə ona şəhid, ailəsinə isə şəhid ailəsi statusu verilib.
Lakin bir il sonra Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin Daşkəsən rayon şöbəsi məhkəmə iddiası qaldıraraq Verdiyevin şəhidlik statusunun ləğv edilməsini və ailəsinə verilən müavinətin dayandırılmasını tələb edib. İnzibati orqanın məktubu əsasında Verdiyev şəhid statusundan məhrum edilib, ailəyə ödənişlər dayandırılıb.
Verdiyevlər ailəsinin Gəncə İnzibati Məhkəməsinə verdiyi şikayət ilkin olaraq təmin edilməyib. Lakin Gəncə Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi Azər Bayramov bu qərardan verilən apellyasiya şikayətini qismən təmin edib və işi yenidən baxılması üçün Gəncə İnzibati Məhkəməsinə qaytarıb. Bu dəfə məhkəmə əvvəlki qərarını dəyişərək iddianı təmin edib.
Qərara əsasən, inzibati orqanın iddiası qanunsuz hesab edilib. Eyni zamanda, Verdiyevin şəhid statusu bərpa edilib.
Yeni qərara əsasən, iki il ərzində ödənilməyən müavinət də şəhid ailəsinə tam ödənilməlidir.
Qeyd edək ki, Röyal Verdiyev Prezidentin sərəncamlarına əsasən "Hərbi xidmətlərə görə”, "Cəbrayılın azad edilməsinə görə”, "Qubadlının azadlığına görə”, "Laçının azadlığına görə” medalları ilə təltif edilib.