Məktəblərdə əyani təhsilin bərpası QAYDALARI
“Bakıda, həmçinin Sumqayıt və Abşeronda məktəbəqədər qruplarda əyani təhsil forması həftədə iki dəfə, ibtidai siniflər üzrə həftədə üç dəfə olmaqla bərpası planlaşdırılır”.
Bunu Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin müdiri Mehriban Vəliyeva bildirib.
Onun sözlərinə görə, şagird sayı çox olan siniflər qruplara bölünür:
“Tədrisdə növbəlilik tətbiq olunur və növbələr arasında tədris otaqlarında, dəhlizlərdə, yeməkxanalarda və sanitariya qovşaqlarında təmizlik və dezinfeksiya işlərinin aparılması üçün 60 dəqiqəlik fasilə nəzərdə tutulur.
Təhsil müəssisəsinə daxil olan şəxslərin termal kamera sistemləri və ya təmassız termometr vasitəsilə hərarəti ölçüləcək, bədən hərarətinin 37,1°C və ya daha yüksək olduğu müəyyən edildikdə, onların müəssisəyə daxil olmasına yol verilmir. Tədris prosesindən kənar kütləvi tədbirlərin keçirilməsinə yol verilmir.
Təhsil müəssisəsində sıxlığın qarşısının alınması və fiziki məsafənin təmin olunması məqsədilə müəssisənin bütün qapılarının giriş və çıxış üçün istifadəsi təmin ediləcək”.
O qeyd edib ki, təhsil müəssisələrinə giriş və çıxış zamanı şəxslər arasında minimum 1,5 metr sosial məsafə təmin olunur:
“Şagirdlər müəssisəyə daxil olarkən və müəssisə daxilində sosial məsafə gözlənilməlidir. Tədris müəssisəsinə şəxslərin maskasız daxil olması qadağandır”.

Традиционную форму образовательного процесса в школах Баку, Сумгайыта и Абшеронского района планируется возобновить при условии проведения занятий в дошкольных группах два раза, а в начальных классах - три раза в неделю.
Об этом заявила руководитель Управления образования города Баку Мехрибан Велиева.
По ее словам, классы с большим количеством учащихся будут разделены на подгруппы.
"При этом будет применяться принцип очередности, а между сменами предусматривается 60-минутный интервал для проведения уборки и дезинфекционных работ в классных помещениях, коридорах, столовых и санузлах.
Температура лиц, посещающих учебное заведение, будет измеряться при помощи тепловизоров или инфракрасных бесконтактных термометров. Если у кого-нибудь будет выявлена температура 37,1°С или выше, то они не будут допущены в учебное заведение. Также запрещено проводить массовые мероприятия вне учебного процесса", - сказала М.Велиева.
Она отметила, что минимальная дистанция между входящими и выходящими, а также внутри самого учебного заведения должна составлять 1,5 метра. При этом также обязательно использование медицинских масок.