Ən populyar turizm istiqamətləri: Azərbaycan ilk iyirmilikdə
“CrescentRating” təşkilatı “MasterCard” şirkəti ilə birgə illik “Global Muslim Travel İndex” (GMTI) reytinqini tərtib edib.
İndeksdə müsəlman turistlər arasında ən populyar istiqamətlər göstərilib.
Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələr arasında ən populyar istiqamətlərin reytinqində 20-ci pillədə göstərilib. Rahatlıq, təmiz ətraf mühit, xidmət və kommunikasiya keyfiyyəti və digər meyarlara görə Azərbaycana indeks üzrə 53 xal verilib .
Populyar İƏT istiqamətləri reytinqində ilk iki yeri müvafiq ardıcıllıqla 78 xalla Malayziya və İndoneziya tutub. Üçüncü yerdə qardaş ölkə Türkiyə göstərilib (75 xal).
Müsəlmanların arasında populyar olan qeyri-İƏT ölkələrinin reytinqinə isə Sinqapur (65 vahid) başçılıq edir. İkinci yerdə Tailand (57 vahid), üçüncü yerdə Birləşmiş Krallıq (53) göstərilib
Məlumat üçün bildirək ki, son bir neçə ildə Azərbaycanda viza sistemi sadələşdirilib. Statistik rəqəmlər də bunu göstərir. Belə ki, rəsmi statistikaya görə, 2017-ci ildə Azərbaycana dünyanın 187 ölkəsindən 2 milyon 700 min turist gəlib.
Onların arasında ərəb ölkələrindən gələnlər çoxluq təşkil edib.
2018-ci ildə isə Azərbaycana turist axını 2017-ci illə müqayisədə 5,7% - 2 milyon 849,6 min nəfərdək artıb. Rusiyadan gələnlərin xüsusi çəkisi 30,9%, Gürcüstandan – 21,4%, Türkiyədən – 10,2%, İrandan – 8,5%, BƏƏ-dən – 3,3% artıb
Proqnozlara görə, Azərbaycana gələn ərəb turistlərin sayında bu il artım olacaq. Buna səbəb Körfəz ölkələrindən Bakıya yeni reyslərin açılmasıdır.