İlon Mask süni intellektin nəzarətdən çıxma ehtimalını qiymətləndirib » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
İlon Mask süni intellektin nəzarətdən çıxma ehtimalını qiymətləndirib
"Tesla" və "SpaceX"in rəhbəri İlon Mask süni intellektin gələcəkdə insanlara tabe olmaması ehtimalını qiymətləndirib.
Bu barədə "Quartz" məlumat yayıb.
Ər-Riyadda (Səudiyyə Ərəbistanı) "Future Investment Initiative" konfransında çıxışı zamanı Mask onilliyin sonuna qədər süni intellektin inkişafını proqnozlaşdırıb. Onun fikrincə, süni intellektin və robotların artıq insanlara tabe olmama və ya nəyinsə səhv getməsi ehtimalı 10-20% təşkil edir.
Maskın fikrincə, çox güman ki, hər şey yaxşı olacaq. Milyarder hələ də süni intellektin idarə oluna biləcəyinə əmindir, baxmayaraq ki, o, hər il əvvəlki versiyasından 10 dəfə yaxşı olacaq.
Sahibkar qeyd edib ki, onilliyin sonuna qədər süni intellektin bacarığı planetdəki 8 milyard insanın bacarığına bərabər olacaq.
"Düşünürəm ki, o, hər hansı bir insanın edə biləcəyi hər şeyi, yəqin ki, növbəti bir-iki il ərzində edə biləcək", - Mask bildirib.
Maska görə, cəmi üç ildən sonra süni intellektin ağıl və bacarığı, planetdə yaşayan bütün insanların ağıl və bacarığının cəmindən daha üstün olacaq.
Mask, həmçinin dünyanın hər bölgəsində bir neçə süni intellektin yaradılacağını proqnozlaşdırıb. Bundan əlavə, gələcəkdə robotların sayı planetdəki insanların sayından xeyli çox olacaq.скачать dle 11.3

Глава Tesla и SpaceX Илон Маск оценил вероятность того, что искусственный интеллект (ИИ) перестанет подчиняться человеку.
Как передает Median.Az, об этом сообщает издание Quartz.
Во время выступления на конференции Future Investment Initiative в саудовском Эр-Рияде миллиардер спрогнозировал развитие ИИ до конца десятилетия. По его словам, вероятность того, что искусственный интеллект и роботы перестанут подчиняться человеку или что-то пойдет не так, составляет 10-20%.
Однако Маск полагает, что "скорее всего, все будет замечательно". Бизнесмен все еще уверен, что ИИ можно будет контролировать, хотя при этом он будет становиться в 10 раз лучше своей предыдущей версии каждый год.
Предприниматель заметил, что к концу десятилетия ИИ будет таким же способным, как 8 млрд людей на планете. "Я думаю, он сможет делать все, что может делать любой человек, - возможно, в течение следующего года или двух", - заявил Маск. По его словам, всего через три года ИИ будет разумнее и способнее, чем все живущие на планете люди вместе взятые.
Также Маск предсказал, что в каждом регионе мира будет создано несколько ИИ. Кроме того, в будущем количество роботов значительно превысит число людей на планете.