ABŞ Türkiyə banklarını sanksiyalarla hədələdi » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
ABŞ rəsmiləri Türkiyənin maliyyə qurumları ilə əlaqə saxlayıb və Rusiya ilə əməliyyatlara davam edəcəkləri təqdirdə onları sanksiyalarla hədələyiblər.
-ın TASS-a istinadən xəbərinə görə, bu barədə məlumatı nəşrə müsahibəsində türk maliyyə konsaltinq sahəsindəki mənbə təsdiqləyib.
"Doğrudur, ABŞ-dən nümayəndə heyəti gəlmişdi. Onların nümayəndələri Rusiya tərəfi ilə qarşılıqlı münasibətləri davam etdirəcəkləri təqdirdə, ölkəmizin banklarını üstüörtülü və ya gizli sanksiyalarla hədələdilər", - deyə həmsöhbət bildirib.
Bununla belə, o əlavə edib ki, əməliyyatların hələ də Türkiyə bankları vasitəsilə həyata keçirilməsi mümkündür, lakin bunun üçün bir sıra şərtlərin yerinə yetirilməsi və əməliyyatın mövcud sanksiyalar və məhdudiyyətləri pozmadığına dair uyğunluq prosedurunun bir hissəsi kimi, müəyyən sənədlər və sübutların təqdim edilməsi tələb olunur.
Qeyd edək ki, "Aydınlık" qəzeti mart ayında ABŞ-nin Türkiyədəki Baş Konsulluğunun və səfirliyin ayrı-ayrı əməkdaşlarının şirkətlərə və maliyyə qurumlarına baş çəkərək, onları Rusiya ilə iş görməkdən çəkindirərək, sanksiyalarla hədələdikləri barədə xəbər vermişdi.скачать dle 11.3

Представители США оказывают давление на турецкие банки, угрожая им санкциями в случае продолжения обслуживания сделок с Россией.
Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на информацию источника в сфере турецкого финансового консалтинга, передает Oxu.Az.
Делегация из США провела встречи с турецкими финансовыми учреждениями, где прозвучали угрозы применения так называемых "завуалированных" или "скрытых" санкций.
Несмотря на давление со стороны США, сделки с российской стороной по-прежнему возможны через турецкие банки, однако для этого необходимо выполнить ряд условий. Банки должны предоставить документы и доказательства в рамках процедуры комплаенса, подтверждающие, что сделка не нарушает действующие санкции и ограничения.
Ранее газета Aydinlik сообщала о визитах сотрудников посольства и генконсульства США в турецкие компании и финансовые учреждения с целью отговорить их от ведения дел с Россией под угрозой санкций.