Qonşu ölkədə koronavirus təhlükəsi: Yeni varianta 200-ə yaxın yoluxma
Bu barədə "Rospotrebnadzor"un (Rusiyanın İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi və İnsan Rifahına Nəzarət üzrə Federal Xidməti) Mətbuat Xidməti məlumat verib.
"Bütün monitorinq dövründə FLiRT-ə 178 yoluxma (o cümlədən KP.2 - üç hal, KP.1.1 - beş hal, KS.1 - 170 hal) müəyyən edilib", - deyə məlumatda vurğulanıb.
Departament qeyd edib ki, aşkar edilmiş yeni koronavirus variantları digər növlərdən daha böyük təhlükə yaratmır.
Məlumatda deyilir ki, FLiRT variantları dominant JN.1 variantının uzaq qohumlarıdır, onların hamısı "Omikron" ailəsinə aiddir.
FLiRT variantının səbəb olduğu xəstəliyin simptomlarına qızdırma, öskürək, burun tutulması və ya axıntı, boğaz ağrısı, dad və ya qoxu itkisi daxildir.
Qeyd edək ki, alimlər bu ştamm səbəbindən COVID-19-a yoluxma hallarının artacağını proqnozlaşdırıblar. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, FLiRT variantı artıq Avropanın 14 ölkəsində, eləcə də İsraildə tapılıb. FLiRT həm də ABŞ-də dominant ştamdır.

В России выявили новый вариант коронавируса FLiRT » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В России зафиксировали 178 случаев нового варианта коронавируса FLiRT, сообщила пресс-служба Роспотребнадзора.
"За весь период мониторинга выявлено 178 случаев новых вариантов FLiRT, в том числе вариантов KP.2 (три случая), KP.1.1 (пять случаев), KS.1 (170 случаев)", — говорится в сообщении.
В ведомстве отметили, что обнаруженные новые варианты коронавируса не представляют большей опасности, чем другие его виды.
Варианты FLiRT являются дальними родственниками доминирующего варианта JN.1, все они принадлежат к семейству "омикрона", сообщается на сайте Роспотребнадзора. Среди симптомов заболевания, вызванного вариантом FLiRT — лихорадка, кашель, заложенность носа или насморк, боль в горле и потеря вкуса или обоняния.
Опрошенные Financial Times ученые допустили рост заболеваемости COVID-19 летом текущего года из-за этого штамма. По данным Всемирной организации здравоохранения, варианты FLiRT (слово появилось от названий мутаций в генетическом коде штаммов) уже обнаружены в 14 странах Европы, а также в Израиле. Также FLiRT является доминирующим штаммом в США.