“Türk Hava Yolları” “Airbus” və “Boeing”dən 235 təyyarə alacaq » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
“Türk Hava Yolları” “Airbus” və “Boeing”dən 235 təyyarə alacaq
“Türk Hava Yolları” aviaşirkəti inkişaf strategiyası çərçivəsində “Airbus” və “Boeing” kimi təyyarə istehsalçıları ilə onlardan 235 təyyarə almaq üçün danışıqlar aparır.
Bu barədə Türkiyənin milli aviadaşıyıcısının Direktorlar Şurasının sədri Əhməd Bolat İstanbulda “Airbus” və “Rolls-Royce” şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşdə bildirib.
Qeyd edək ki, “Türk Hava Yolları”nın 10 illik inkişaf planı şirkətin aviaparkının 600-ə yaxın təyyarə ilə artırılmasını nəzərdə tutur. 2023-cü ilin dekabrında aviaşirkət “Airbus”dan 70 milyard ABŞ dolları dəyərində 355 ədəd təyyarə (“A312 Neo”, “A350-900”, “A350-1000”, “A350F”) almaq üzrə müqavilə imzaladığını elan edib.
Hazırda “Türk Hava Yolları”nın parkında, əsasən yeni nəsil (“Airbus” və “Boeing”) olmaqla, 440 təyyarə var. Şirkət dünyanın aparıcı aviadaşıyıcılarından biridir.скачать dle 11.3

Turkish Airlines намерена приобрести у Airbus и Boeing 235 самолетов » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Авиакомпания Turkish Airlines ведет переговоры с авиапроизводителями Airbus и Boeing о приобретении у них 235 самолетов в рамках стратегии развития.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил председатель совета директоров национального перевозчика Турции Ахмет Болат.
"Мы ведем переговоры с Airbus и Boeing по 235 самолетам", - сказал он встрече в Стамбуле с участием представителей компаний Airbus и Rolls-Royce.
Десятилетний план развития Turkish Airlines предусматривает увеличение авиапарка компании почти на 600 самолетов. В декабре 2023 года Turkish Airlines объявила о договоренности с Airbus по приобретению у европейского производителя 355 самолетов (A312 Neo, A350-900, A350-1000, A350F) на сумму в размере 70 млрд долларов.
Авиапарк Turkish Airlines сейчас насчитывает 440 самолетов, в основном нового поколения (Airbus и Boeing). Компания является одним из ведущих в мире авиаперевозчиков.скачать dle 11.3