Mehriban Əliyeva Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrında olub - FOTO
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrının binasında mövcud vəziyyətlə tanış olublar.
AZƏRTAC xəbər verir ki, mədəniyyət naziri Adil Kərimli Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya və ailə üzvlərinə teatr haqqında məlumat verdi.
Bildirildi ki, respublikamızın tanınmış teatr kollektivlərindən olan Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrı 1994-cü ildə teatr-studiya kimi yaradılıb. Studiya altı il müddətində Gənc Tamaşaçılar Teatrının nəzdində fəaliyyət göstərib. 2000-ci il martın 6-da kollektivə dövlət statusu verilib. 2005-ci ildən isə Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrı keçmiş "Şəfəq" kinoteatrının binasında yerləşdirilib.
Otuz ildən artıq dövrdə Pantomim Teatrında bir çox müəlliflərin əsərləri səhnələşdirilib. Teatrın bu növünün əsas üstünlüklərindən biri onun üçün dil baryerinin olmamasıdır. Ötən müddət ərzində kollektiv Almaniya, Avstriya, Bolqarıstan, İsveçrə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Mərakeş, Rusiya və digər ölkələrdə Azərbaycan mədəniyyətini uğurla təmsil edib.
Bu gün Pantomim Teatrı ən çox ziyarət olunan və böyük tamaşaçı məhəbbəti qazanan mədəniyyət ocaqlarımızdan biridir.
Qeyd edildi ki, Azərbaycan Dövlət Pantomim Teatrının hazırda yerləşdiyi bina 1900-cü ildə inşa olunub və yerli əhəmiyyətli memarlıq abidələri siyahısındadır.
Mövcud vəziyyətlə tanışlıq zamanı binada görülməli olan zəruri təmir işləri barədə də məlumat verildi.

Мехрибан Алиева побывала в Азербайджанском государственном театре пантомимы - ФОТО » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Мехрибан Алиева побывала в Азербайджанском государственном театре пантомимы - ФОТО
31 октября Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и члены ее семьи ознакомились с текущей ситуацией в здании Азербайджанского государственного театра пантомимы.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, министр культуры Адиль Керимли проинформировал Первого вице-президента Мехрибан Алиеву и членов ее семьи о театре.
Было отмечено, что Азербайджанский государственный театр пантомимы, один из известных театральных коллективов нашей республики, был основан в 1994 году как театр-студия. В течение шести лет студия функционировала при Театре юного зрителя. 6 марта 2000 года коллективу был присвоен статус "государственного". С 2005 года Азербайджанский государственный театр пантомимы располагается в здании кинотеатра "Шафаг".
За более чем 30-летний период в Театре пантомимы осуществлена постановка произведений многих авторов. Одним из главных преимуществ такого театра является отсутствие языкового барьера. За прошедший период коллектив успешно представлял азербайджанскую культуру в Германии, Австрии, Болгарии, Швейцарии, Грузии, Казахстане, Марокко, России и других странах.
Сегодня Театр пантомимы - один из самых посещаемых очагов культуры, снискавших большую зрительскую любовь.
Было сообщено, что здание кинотеатра "Шафаг", где в настоящее время располагается Азербайджанский государственный театр пантомимы, было построено в 1900 году. Оно внесено в список памятников архитектуры местного значения.
В ходе ознакомления с текущей ситуацией также была предоставлена информация о необходимых ремонтных работах в здании.