Hikmət Hacıyev: Biz heç bir dairəyə Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmağa imkan vermirik
Azərbaycan heç bir dövlətin daxili işlərinə qarışmır və özünün də daxili işlərinə qarışmağa heç bir dairəyə imkan vermir.
Bunu Azərbaycan Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev "Xaricdə magistr təhsilinin maliyyələşdirilməsi" müsabiqəsinin qalibləri ilə görüşündə deyib.
O, rəsmi Bakının xarici siyasəti, turizm, nəqliyyat, ticarət sahəsində yürütdüyü siyasətlə bağlı gənclərin suallarını cavablandırıb.
H.Hacıyev qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası dövlət quruculuğunun bütün istiqamətlərində, o cümlədən xarici siyasət sahəsində ciddi uğurlara imza atıb:
"Azərbaycan Respublikası sözün əsl mənasında müstəqil xarici siyasət yürüdən ölkədir. Bu müstəqil siyasətin əsasını Azərbaycanın milli maraqları və ölkə vətəndaşlarının mənafeyinin qorunması təşkil edir.
Əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan bu strategiya tarixi təcrübəni, geosiyasi reallıqları nəzərə alaraq, çoxistiqamətli və tarazlaşdırılmış əsasda praqmatik və realist prinsiplərlə həyata keçirilir".
H.Hacıyev əlavə edib ki, gərgin və nizamsız beynəlxalq münasibətlər şəraitində ölkəmiz beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında xarici siyasət yürüdərək, heç bir dövlətin daxili işlərinə qarışmır və özünün də daxili işlərinə qarışmağa heç bir dairəyə imkan vermir.
Qeyd edək ki, sentyabrın 5-də Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun elan etdiyi "Xaricdə magistr təhsilinin maliyyələşdirilməsi" müsabiqəsinin qalibləri ilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyası Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərovun görüşü keçirilib.

Хикмет Гаджиев: Мы не позволяем никому вмешиваться в свои внутренние дела
Азербайджан не вмешивается во внутренние дела других стран и не позволяет никому вмешиваться в свои внутренние дела.
Об этом заведующий отделом по внешним связям Администрации Президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил на встрече с победителями конкурса "Финансирование обучения в магистратуре за рубежом".
Он ответил на вопросы молодежи о внешней политике Баку, политике страны в области туризма, транспорта и торговли.
Х.Гаджиев сказал, что под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджанская Республика добилась значительных успехов во всех областях государственного строительства, в том числе во внешней политике:
"Азербайджанская Республика - страна, которая проводит в полном смысле этого слова независимую внешнюю политику. Основой этой независимой политики является защита национальных интересов Азербайджана и интересов его граждан.
Реализуется эта стратегия, разработанная Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, на принципах прагматизма и реализма с учетом исторического опыта и геополитических реалий".
Х.Хаджиев добавил, что в условиях напряженных и нерегулируемых международных отношений наша страна проводит внешнюю политику, основанную на нормах и принципах международного права, не вмешивается во внутренние дела других государств и не допускает вмешательства каких-либо кругов в свои внутренние дела.
Отметим, что 5 сентября состоялась встреча победителей конкурса "Финансирование обучения в магистратуре за рубежом", объявленного Фондом молодежи Азербайджана, с заведующим отделом по внешним связям Администрации Президента Хикметом Гаджиевым и исполнительным директором Фонда молодежи Фаридом Джафаровым.скачать dle 11.3