Azərbaycan ailələrində yenilik - “Ailə vəzifələri olan işçi” qanunla müəyyən ediləcək
Əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi işləri çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış, “Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində dəyişikliklər edilməsi haqqında” yeni qanun layihəsində Məcəlləyə “Ailə vəzifələri olan işçi” anlayışının əlavə edilməsi də nəzərdə tutulur.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən verilən məlumata görə, Məcəllənin 3-cü maddəsinə nəzərdə tutulan əlavədə “Ailə vəzifələri olan işçi” anlayışı “himayəsində olan uşaqlarla, eləcə də həkim məsləhət komissiyasının rəyinə əsasən qulluğa və köməyə həqiqətən ehtiyacı olan digər ailə üzvləri (atası, anası, babası, nənəsi, əri (arvadı), uşaqları (o cümlədən övladlığa götürülənlər), doğma və ögey bacıları və qardaşları, nəvələri, ərinin (arvadının) valideynləri, qardaşları, bacıları) ilə münasibətdə ailə vəzifələri olan kişi və qadın işçi” kimi təqdim edilir.
Bununla paralel olaraq Əmək Məcəlləsinin “Əmək münasibətlərində ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi” adlanan 16-cı maddəsinə əlavə edilərək müəyyən ediləcək ki, əmək münasibətlərində digər amillərlə yanaşı “ailə vəzifələri” amilinə görə də ayrı-seçkiliyə yol verilməsin.
Qeyd olunan dəyişiklikdə məqsəd milli qanunvericiliyin ölkəmizin qoşulduğu Beynəlxalq Əmək Təşkilatının "Kişi və qadın işçilər - ailə vəzifələri olan işçilər üçün bərabər imkanlar və bərabər rəftar haqqında" 156 nömrəli Konvensiyasına uyğunluğunu tam təmin etməkdir.скачать dle 11.3

В Азербайджане появится понятие "Работник с семейными обязанностями"
Министерство труда и социальной защиты населения Азербайджана подготовило законопроект о внесении изменений в Трудовой кодекс, в котором вводится новое понятие "Работник с семейными обязанностями".
Как говорится в сообщении министерства, в дополнении к статье 3 Кодекса работник с семейными обязанностями представляется как "работник мужского или женского пола, имеющий семейные обязанности по отношению к детям, находящимся на его попечении, а также к другим членам семьи, нуждающимся в уходе и помощи на основании заключения врачебно-консультационной комиссии (отец, мать, дедушка, бабушка, муж, жена, дети (в том числе усыновленные), родные и сводные братья и сестры, внуки, родители мужа (жены), братья, сестры".
Параллельно в статью 16 трудового законодательства "Недопущение дискриминации в трудовых отношениях" будет добавлен пункт о недопустимости дискриминации в трудовых отношениях в том числе и по отношению к работникам с семейными обязанностями.
Цель этой поправки - обеспечить полное соответствие национального законодательства Конвенции №156 Международной организации труда "О равном обращении и равных возможностях для трудящихся мужчин и женщин: трудящиеся с семейными обязанностями", которая была принята в Женеве 23 июня 1981 года на 67-й сессии Генеральной конференции МОТ.скачать dle 11.3