Yaponiya rəsmisi: Azərbaycanla əməkdaşlığın dərinləşməsində maraqlıyıq
Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində Yaponiyanın Xarici İşlər nazirinin Parlament üzrə müavini Kenci Yamadanı qəbul edib.
Görüşdə Nazir Elmar Məmmədyarov "Şimal-2" elektrik stansiyasının tikintisinin başa çatmasının mühüm bir hadisə olduğunu qeyd edib və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu stansiyanın açılış mərasimində şəxsən iştirak etməsinin iki ölkə arasında olan münasibətlərə yüksək etimadının göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Kenci Yamada "Şimal-2" elektrik stansiyasının istismara verilməsi münasibətilə təbriklərini səsləndirərək, Azərbaycanın dövlət başçısının bu açılış mərasimində iştirakının tərəflərindən yüksək qiymətləndirildiyini dilə gətirib.
Ardınca K.Yamada strateji əhəmiyyətli məntəqədə yerləşən Azərbaycanın neft sektoru ilə yanaşı, son vaxtlar qeyri-neft sektoruna böyük diqqət göstərməsini ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm fürsət kimi dəyərləndirib. Nazir müavini ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. K.Yamada Yaponiya ilə Azərbaycan arasında "İnvestisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması haqqında saziş" üzrə danışıqların ilk raundunun keçirilməsinə istinad edərək, bu danışıqların davam etdirilməsinin ölkələrarası iqtisadi münasibətlərin inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycan ilə Yaponiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin məmnunluq doğurduğunu bildirib və ikitərəfli əlaqələrin daha da güncləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Bu xüsusda E.Məmmədyarov, Azərbaycan ilə Yaponiya arasında turizm sektorunda münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tərəflər arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.скачать dle 11.3

МИД Японии: Мы заинтересованы в углублении сотрудничества с Азербайджаном
Во время встречи министр отметил, что завершение строительства электростанции "Шимал-2" является важным событием.
Вице-министр Японии выразил свои поздравления по случаю сдачи в эксплуатацию электростанции "Шимал-2" и сказал, что участие Президента Азербайджана в церемонии открытия было высоко оценено их стороной.
Ямада расценил внимание, уделяемое Азербайджаном не только нефтяному, но и в последнее время ненефтяному сектору, как возможность для развития двусторонних экономических связей. Ямада также сказал, что Япония заинтересована в еще большем углублении сотрудничества с Азербайджаном.
Вице-министр затронул вопрос проведения первого раунда переговоров по "Соглашению о поощрении и взаимной защите инвестиции" между Японией и Азербайджаном и подчеркнул, что продолжение этих переговоров имеет важное значение с точки зрения развития экономических отношений между странами.
Мамедъяров сказал, что двусторонние и многосторонние отношения между Азербайджаном и Японией вызывают удовлетворение, и отметил важность еще большего усиления двусторонних связей. В этой связи министр отметил необходимость развития отношений между Азербайджаном и Японией в сфере туризма.
Стороны обменялись мнениями о сотрудничестве в рамках международных организаций, а также по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.