Azərbaycanda bir gündə 650 min ağac əkiləcək - Mehriban Əliyevanın təşəbbüsüdür
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə mütəfəkkir şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə bir gündə respublikamızda 650 min ağac əkiləcək.
Heydər Əliyev Fondundan və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyindən verilən məlumata görə, böyük şairin dünya əhəmiyyətli poeziyasının beynəlxalq aləmdə təbliği, xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, Azərbaycanın ədəbi və mədəni irsinin tanıdılması məqsədi daşıyan bu təşəbbüsə respublikamızın bütün bölgələrində geniş ictimaiyyət nümayəndələri, həmçinin dövlət və hökumət qurumlarının, diplomatik korpusun, icra hakimiyyətləri orqanlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və könüllü gənclər qoşulacaqlar.
Tədbirə söz ustadının doğulduğu Şamaxı rayonunda start veriləcək.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi ilə əlaqədar 2019-cu il "Nəsimi ili" elan olunub.скачать dle 11.3

В Азербайджане по инициативе Мехрибан Алиевой за один день будут посажены 650 тысяч деревьев
По инициативе Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой по случаю 650-летнего юбилея гениального поэта Имадеддина Насими в республике за один день будут посажены 650 тысяч деревьев.
Как сообщили в Фонде Гейдара Алиева и Министерстве экологии и природных ресурсов, к этой инициативе, целью которой является пропаганда творчества великого поэта, увековечение его памяти и признание литературного и культурного наследия Азербайджана, присоединятся представители широкой общественности всех регионов республики, а также представители государственных и правительственных структур, дипломатического корпуса, органов исполнительной власти, неправительственных организаций и молодые волонтеры.
Акция стартует в Шамахинском районе - на родине великого мастера слова.
Отметим, что, согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева, в связи с 650-летием видного азербайджанского поэта и мыслителя Имадеддина Насими 2019 год объявлен Годом Насими.скачать dle 11.3