Azərbaycan dünyanın aparıcı ixracatçıları siyahısında, Ermənistan siyahıdan çıxarılıb
Amerikanın "HowMuch" reytinq agentliyi dünyanın ən iri ixracatçı ölkələrinin siyahısını dərc edib. Siyahıda Azərbaycanın da adı var. Açıqlanan nəticələrin xidmət sahəsinə deyil, əmtəəyə aid olduğu xüsusi vurğulanır.
Analitiklərin sözlərinə görə, ixrac beynəlxalq ticarətin əsas aspektlərindəndir. Dünya ölkələri resurs və əmtəələrini satışa çıxarmaqla iqtisadiyyatlarını möhkəmləndirirlər.
Dünya iqtisadiyyatında ixrac üzrə liderlik edən ölkələr hansılardır? Əvvəlki kimi birinci yerdə Çin gəlir. 2018-ci ildə ölkə 2,5 trilyon dollarlıq əmtəə ixrac edib.
ABŞ ikinci yerdədir. Bu ölkə içki və qida da daxil olmaqla ərzaq məhsulları, xam neft, mülki təyyarələr, avtomobil hissələri və sənaye texnikası ixrac edir - 1,7 trilyon dollar.
O da qeyd olunur ki, ABŞ və Çin arasında ticarət müharibəsi davam edir və bu da ümumilikdə dünyanın ixracat sahəsinə ciddi təsir göstərə bilər.
Almaniya siyahıda üçüncü (1,6 trilyon dollar), Yaponiya dördüncü (738 milyard dollar) yerdədir. Gözlənilmədən siyahıda beşliyi Niderland tamamlayıb (723 milyard dollar).
Minimal ixrac dövriyyəsi olan ölkələr - Ermənistan və Gürcüstan isə siyahıdan çıxarılıb.
Azərbaycanda illik ixrac dövriyyəsinin 22 milyard dollar olduğu qeyd edilir. Siyahıda aşağıdakı ölkələr də yer alıblar: Rusiya (444 mlrd. dollar), Belarus – 34 mlrd., Qazaxıstan – 61 mlrd., Ukrayna - 47 mlrd., Türkiyə - 168 mlrd., Türkmənistan - 10 mlrd., İran - 108 mlrd., Özbəkistan - 11 mlrd., Latviya – 16 mlrd., Litva - 33 mlrd. və Estoniya – 17 mlrd. dollar.скачать dle 11.3

Азербайджан в списке ведущих стран-экспортеров мира. Армению из рейтинга исключили
Американское рейтинговое агентство HowMuch опубликовало исследование, в котором были названы страны, являющимися крупнейшими экспортерами мира. В список попал и Азербайджан. Особо отмечается, что обнародованные данные касаются только физических товаров, а не услуг.
Как указывают аналитики, экспорт является основным аспектом международной торговли. Страны по всему миру укрепляют свою экономику, продавая ресурсы и товары.
Какие же страны лидируют в мировой экономике по экспорту? Китай по-прежнему является крупнейшим экспортером в мире. В 2018 году страна экспортировала товаров на общую сумму 2,5 триллиона долларов.
На втором месте США. Крупнейшие экспортные отрасли США включают продукты питания и напитки, сырую нефть, гражданские самолеты, автозапчасти и промышленную технику - 1,7 триллиона долларов.
При этом отмечается, что Соединенные Штаты и Китай продолжают торговые войны, что может существенно повлиять на мировую экспортную отрасль.
Самый крупный экспортер мира - Европейский Союз, не вошедший в рейтинг. В 2018 году из ЕС было экспортировано товаров на сумму в 6,5 трлн. долларов. Но если брать отдельные государства, то на третьей строчке Германия с 1,6 триллиона долларов. На четвертой строчке Япония - 738 миллиардов долларов. А на пятом месте неожиданно оказались Нидерланды - 723 миллиарда долларов.
Из рейтинга были исключены страны с минимальным экспортом, потому на визуализированную карту не попали, например, Армения и Грузия.
Что касается Азербайджана, то отмечается экспорт на уровне 22 миллиардов долларов в год. Среди соседей Азербайджана в рейтинг попали Россия – 444 млрд. долларов, Беларусь – 34 млрд., Казахстан – 61 млрд., Украина - 47 млрд, Турция - 168 млрд, Туркменистан - 10 млрд., Иран - 108 млрд., Узбекистан - 11 млрд., Латвия – 16 млрд., Литва 33 млрд. и Эстония – 17 миллиардов долларов в год.