Xaricdə "yağ-bal" içində "üzəcəkdilər": azərbaycanlı mühacirlər çətin duruma düşüblər
Azərbaycandan xaricə gedən insanların daxili və xarici qüvvələr tərəfindən siyasi şou məqsədli planlara alət edildiyi barədə fikirlər səslənir.
"Konstitusiya" Araşdırmalar Fondunun rəhbəri, hüquqşünas Əliməmməd Nuriyev Oxu.Az-a açıqlamasında deyib ki, Azərbaycandan gedən insanları fərqləndirmək lazımdır.
O bildirib ki, Azərbaycan dünyaya çıxışı olan, azad bir ölkədir:
"Azərbaycandan gedən insanların hərəsinin fərqli məqsədləri var. Kimisi təhsil almağa gedir, kimisi də işləməyə. Bəziləri də guya "siyasi" motivlərlə gedir. Belələri getdikləri ölkənin vətəndaşlığını almaq üçün özlərini "müxalifət" kimi göstərməyə çalışırlar".
Hüquqşünas qeyd edib ki, Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanları saxta sənədlərlə xaricə adam göndərən şəbəkəni ifşa edib:
"Həmin insanların məxsus olduğu siyasi partiyalar isə prosesi sakit qarşılayırlar. Görünür, onların da hansısa formada bu proseslərdə iştirakı var. Bəziləri isə heç bir siyasi partiyaya mənsub deyil, xaricə şəxsi məqsədləri üçün gedir. Xaricə gedib orada siyasi fəaliyyət göstərənlərin bəziləri anti-Azərbaycan dairələrin təsirinə düşürlər".
Ə.Nuriyev vurğulayıb ki, bir qrup şəxs Azərbaycana qarşı olan qrupların təsirinə düşdükdən sonra yaramaz fəaliyyətə başlayırlar:
"Hətta iş o yerə gəlib çatıb ki, onlar bir-birilərinə qarşı çox amansız şəkildə söyüş taktikasından istifadə edirlər. Artıq Azərbaycan cəmiyyəti onların iç üzünü görüb. Əlbəttə ki, onların bir qismi erməni siyasi dairələrinin təsiri altında fəaliyyət göstərirlər. Mən xaricdə görmüşəm ki, bəzi azərbaycanlılar erməniləri görəndə onlarla xoş ünsiyyətdə olurlar, onlara məhəbbət bəsləyirlər".
Ekspertin fikrincə, xaricdə digər ölkələrdən olan mühacirlər heç vaxt öz dövlətlərinə qarşı nifrət bəsləmirlər:
"Mən Azərbaycanın xaricdəki bəzi mühacirləri qədər rəzil duruma düşən görməmişəm. Azərbaycan xalqı ölkənin inkişafına töhfə verməklə belələrinə cavab verir. Görürsünüz ki, həmin mühacirləri artıq dinləyən də yoxdur".
Qeyd edək ki, Azərbaycandan xaricə gedənlərin geri qaytarılması prosesi də sürətlənib. Bu isə həmin ölkələrdə miqrasiya qanunvericiliyinin daha da sərtləşdirilməsi ilə bağlıdır.
2019-cu ilin əvvəlindən Azərbaycana 239 şəxs readmissiya olunub. Son beş ildə isə - 2014-cü ilin sentyabrından indiyədək ölkəyə 1211 şəxs readmissiya edilib.
Bu barədə Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov iyulun 18-də ilin birinci yarısının yekunlarına həsr olunan mətbuat konfransında məlumat verib.
Readmissiya, əsasən, Avropa ölkələrindən olub. Həmin şəxslər xarici ölkələrdə yaşamaq üçün müraciət etsələr də, nəticə əldə edə bilməyiblər.
Saxta sənədlərə misal olaraq, bu ilin əvvəlindən martın 31-dək Niderland Krallığından doqquz azərbaycanlı deportasiya olunub.
Niderland Miqrantlar və Vətəndaşlıq Departamentinin məlumatına görə, həmin şəxslər son bir ildə müxtəlif vaxtlarda Niderlandda yaşamaq icazəsi üçün müraciət ediblər. Deportasiyaya səbəb kimi də onların müraciəti zamanı məhz qeyri-dəqiq məlumatlardan istifadə etməsi, miqrasiya orqanlarını aldatması göstərilib.
Xaricə gedib, orada "yağ-bal" içində yaşayacağını düşünənlər az deyil. Amma müşahidələr göstərir ki, Almaniya düşərgələrində (kampuslar) Azərbaycandan olan qaçqınlar arasında intihara cəhd halları artıb. Bu isə iqtisadi-sosial amillərlə bağlıdır.
Almaniya Federativ Respublikasının Miqrasiya və Qaçqınlar üzrə Federal İdarəsininin məlumatına görə, 2019-cü ilin ilk altı ayı ərzində 999 nəfər Azərbaycan vətəndaşı qaçqın statusu almaq üçün müraciət edib.скачать dle 11.3

Азербайджанские мигранты попадают в тяжелые ситуации
Бытует мнение, что людей, покидающих Азербайджан, используют в политических целях внутренние и внешние силы.
Глава Фонда исследований "Конституция" юрист Алимамед Нуриев заявил Oxu.Az, что уезжающих из Азербайджана граждан надо различать.
По его словам, Азербайджан - свободная страна, имеющая выход в мир.
"У уезжающих отсюда людей разные цели: кто-то едет получать образование, кто-то - работать, а некоторые едут якобы по "политическим" мотивам. Такие люди, чтобы получить гражданство страны назначения, стараются представить себя оппозиционерами", - сказал А.Нуриев.
Юрист отметил, что правоохранительные органы Азербайджана изобличили преступную сеть, занимавшуюся перевозкой людей за границу по поддельным документам:
"Политические партии, к которым относятся эти люди, спокойно воспринимают данные процессы. Видно, что они участвуют в них в той или иной форме. Некоторые не принадлежат ни к одной политической партии, а едут за границу в личных целях. Некоторые из уезжающих ведут там политическую деятельность, попадают под влияние антиазербайджанских кругов".
А.Нуриев заявил, что группа лиц, попавшая под влияние враждебно настроенных к Азербайджану лиц, начала вести недопустимую деятельность:
"Дело даже доходит до того, что они используют друг против друга оскорбления. Азербайджанское общество уже увидело их истинное лицо. Несомненно, часть из них действует под влиянием армянских политических кругов. За границей я видел, как некоторые азербайджанцы мило общаются с армянами, симпатизируют им".
По мнению эксперта, выходцы из других стран не испытывают ненависть к своей родине:
"Я никогда не видел, чтобы кто-то опускался ниже некоторых азербайджанских эмигрантов. Азербайджанский народ отвечает им развитием страны. Вы видите, что этих эмигрантов уже никто не слушает".
В целом процесс возвращения азербайджанцев на родину также ускоряется. Это связано с ужесточением миграционного законодательства.
С начала 2019 года в Азербайджан было реадмиссированно 239 человек. За последние пять лет - с сентября 2014 года по настоящее время - в страну было реадмиссированно 1211 человек, заявил глава Государственной миграционной службы Вусал Гусейнов на пресс-конференции по итогам первого полугодия.
Реадмиссия в основном происходила из европейских стран. К примеру, девять азербайджанцев были депортированы из Нидерландов с начала этого года до 31 марта. По данным Департамента по делам мигрантов и гражданства Нидерландов, эти лица обращались за разрешением на проживание в разное время за последний год. Причиной депортации стало использование неточной информации во время обращения и попытка ввести в заблуждение миграционные органы.
Многие думают, что за границей будут кататься как сыр в масле. Однако наблюдения показывают, что число самоубийств среди беженцев из Азербайджана в немецких лагерях (кампусах) возросло. Это связано с экономическими и социальными факторами.
По данным Федерального управления по миграции и беженцам Федеративной Республики Германия, за первые шесть месяцев 2019 года 999 граждан Азербайджана обратились за получением статуса беженца.скачать dle 11.3