Baş bankir: Biznes kreditləri artmır, tədbirlər görmək lazımdır
Bunu Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin sədri Elman Rüstəmov Prezident İlham Əliyevin yanında sosial-iqtisadi sahə ilə bağlı müşavirədə çıxışı zamanı deyib.
E.Rüstəmov bildirib ki, dollarlaşma aşağı düşməyə başlayıb:
“Fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşması 2016-cı ildə pik nöqtədəki 85 faizdən 56 faizə, kreditlərin dollarlaşması müvafiq olaraq 52 faizdən 35 faizə qədər aşağı düşüb”.
Onun sözlərinə görə, kredit aktivliyi davam edir. Cari ilin altı ayında kreditlər 3,6 faiz artıb:
“Lakin bu zaman başlıca olaraq bu artım 9 faizdən çox istehlak kreditləri tərəfindən baş verib. Amma biznes kreditləri, real sektorda kreditlər bir qədər - 0,3 faiz azalıb. Hesab edirik ki, biz diqqətli olmalıyıq. İstehlak kreditlərinin artması diqqətlə izlənilməlidir. Həm bütövlükdə əhalinin borc yükünün artmasını, həm də bank sektorunun portfelində bunun 50 faizə yaxınlaşmasını izləməliyik ki, sabah bu, hansı problemlər yarada bilər”.
Mərkəzi Bank rəhbəri qeyd edib ki, bu gün bank sektorunda əhəmiyyətli likvidlik var:
“Amma biz yenə də görürük ki, biznes kreditləri artmır. Görünür, kompleks requlyativ, stimullaşdırıcı tədbirlər görmək lazım gələcək ki, bu kreditlər bütövlükdə real sektora getsin və bütövlükdə ölkədə daxili investisiya prosesini dəstəkləsin”.
E.Rüstəmov onu da bildirib ki, əhalinin devalvasiya dövründə zərər gördüyü valyuta kreditlərinin Prezidentin fərmanı və təşəbbüsü ilə kompensasiya olunması prosesi tam başa çatıb, bu vəsaitlər əhaliyə ödənilib:
“Manat kreditlərinin restrukturizasiyası üzrə hazırlıq işləri yekunlaşıbdır. Yaxın vaxtlarda biz əlaqədar qurumlarla birlikdə bu vəsaitlərin əhaliyə verilməsini təmin edəcəyik”.скачать dle 11.3

Главный банкир: Бизнес-кредиты не растут, нужно принимать меры
Об этом сказал председатель правления Центрального банка Азербайджана Эльман Рустамов на совещании по социально-экономическим вопросам при Президенте Ильхаме Алиеве.
По словам Э.Рустамова, уровень долларизации начал снижаться:
«Уровень долларизации вкладов физических лиц с максимального в 2016 году показателя в 85% упал до 56%, уровень долларизации кредитов снизился с 52% до 35%».
Как отметил глава Центробанка, оживление кредитной активности продолжается, число выданных кредитов за первое полугодие 2019 года увеличилось на 3,6%:
«Но этот рост в основном произошел за счет потребительских кредитов. А количество бизнес-кредитов, кредитов в реальном секторе несколько снизилось - на 0,3%. Считаем, что мы должны обратить на это внимание. Мы должны внимательно следить за увеличением долговых обязательств населения, а также понять, какие проблемы повлечет за собой приближение их удельного веса к 50% от портфеля банковского сектора».
Главный банкир страны подчеркнул, что сегодня в банковском секторе наблюдается значительная ликвидность:
«Однако мы видим, что количество бизнес-кредитов не увеличивается. По-видимому, нам надо будет принять комплексные регулятивные и стимулирующие меры, чтобы кредиты были направлены в реальный сектор, и поддержать в стране процесс внутренних инвестиций».
Э.Рустамов отметил, что процесс выплаты компенсаций гражданам, имеющих проблемные кредиты, по указу и инициативе Президента полностью завершился:
«Работы по подготовке к реструктуризации кредитов в манатах завершились. В ближайшее время вместе с соответствующими структурами обеспечим выплату этих средств населению».скачать dle 11.3