Mehriban Əliyevadan Bakıda sökülən bina ilə bağlı - TAPŞIRIQ
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva Yasamal rayonu, Mirzəağa Əliyev küçəsi, 150 ünvanında yerləşən, 1890-cı ildə tikilmiş qəzalı binanın sökülməsi ilə bağlı məsələni nəzarətə götürüb.
Bu barədə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri İsrafil Kərimov məlumat verib.
“Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən bu binada köçürülmə işlərinin tez bir zamanda həyata keçirilməsi, vətəndaşların hüquqlarının pozulmasına yol verilməməsi və onlara müvafiq köməkliklərin göstərilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verilib, məsələ nəzarətə götürülüb”.
İ.Kərimov bildirib ki, buradakı köçürülmə dövlət əhəmiyyətli tədbirlərlə əlaqədar deyil, binanın istismara yararsız, qəzalı vəziyyətdə olması ilə bağlıdır və vətəndaşlara ödəniləcək vəsait kompensasiya deyil, maddi yardım kimi qiymətləndirilməlidir.
Bundan başqa, İ.Kərimovun açıqlamasına görə, Prezident İlham Əliyevin və Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın məsələyə dair tapşırıqları ilə əlaqədar Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov, eləcə də Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Əziz Əzizov qəzalı binada olub, burada yaşayan sakinlər və məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşərək onların problemləri ilə yaxından tanış olublar.
Xatırladaq ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin tapşırıqları və Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarına əsasən, Bakı şəhərinin rayonlarında kəskin qəzalı vəziyyətdə olan, bərpa-gücləndirmə və əsaslı təmir işlərinin aparılması mümkün olmayan binalarda yaşayan sakinlərin köçürülməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.скачать dle 11.3

Мехрибан Алиева дала поручение в связи со сносом здания
Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева взяла под контроль вопрос в связи со сносом здания 1890 года постройки, расположенного по адресу: улица Мирзаага Алиева, 150 в Ясамальском районе Баку.
Об этом сообщил глава пресс-службы Исполнительной власти города Баку Исрафил Керимов:
«Первый вице-президент Мехрибан Алиева дала поручения по поводу скорейшего завершения работ по переселению из этого здания, недопущения нарушения прав граждан и оказания им соответствующей помощи, взяла вопрос под свой контроль».
По его словам, переселение не связано с мероприятиями государственного значения, оно связано с тем, что здание находится в аварийном состоянии, и выплачиваемая гражданам сумма является не компенсацией, а материальной помощью.
Кроме того, по словам И.Керимова, в связи с поручениями Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов, а также глава Исполнительной власти Ясамальского района Азиз Азизов побывали в аварийном здании, встретились с его жителями и живущими там вынужденными переселенцами, ознакомились с их проблемами.
Напомним, что по поручению главы государства Ильхама Алиева и согласно соответствующему решению Кабмина продолжаются работы по переселению жителей аварийных зданий города Баку, не подлежащих капитальному ремонту.скачать dle 11.3