RF-nin Ermənistandakı səfirinə yeni vəzifə verilir: Qarabağ münaqişəsi ilə məşğul olacaq
Rusiyanın Ermənistandakı keçmiş səfiri İvan Volınkin xarici işlər naziri Sergey Lavrovun müavini təyin edilə bilər.
“Kommersant” xəbər verir ki, onu bu vəzifədə Qriqori Karasinin əvəz edəcəyi gözlənilir.
Q.Karasinin Rusiya Federasiya Şurasının üzvlüyünə namizədliyi irəli sürülüb. Saxalin vilayətinin qubernatoru səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən Valeri Limarenko diplomatın namizədliyini təklif edib.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyində (XİN) boş qalmış nazir müavini postunu tuta biləcək üç nəfərin adı keçir. Onlardan ən əsası XİN-in Konsulluq departamentinin indiki direktoru İ.Volınkindir.
60 yaşlı diplomat SSRİ və Rusiyanın Yuqoslaviya, ABŞ, Serbiya və Monteneqro, Gürcüstan və Makedoniyadakı diplomatik nümayəndəliklərində işləyib. 2009-2013-cü illər ərzində S.Lavrovun köməkçisi, XİN-in Baş katibliyinin direktor müavini olub. 2013-2018-ci illərdə isə Rusiyanın Ermənistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri vəzifəsində çalışıb.
Qeyd edək ki, bu il avqustun 23-də Q.Karasinin 70 yaşı tamam olur. “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna əsasən, Q.Karasin tutduğu vəzifədə 70 yaşınadək qala bilər.
Təcrübəli diplomat 2005-ci ildən XİN-də nazir müavini vəzifəsini tutur. O, nazirlikdə MDB dövlətləri ilə ikitərəfli münasibətləri, xaricdəki həmvətənlərlə işi kurasiya edir. Federal Məclisin hər iki palatası, Rus Pravoslav kilsəsi və ictimai təşkilatlarla qarşılıqlı fəaliyyətə görə məsul şəxsdir.
Q.Karasin XİN-də Dağlıq Qarabağ, Dnestryanı və Ukrayna ətrafında münaqişələrlə bağlı işlərə görə də cavabdehlik daşıyır.скачать dle 11.3

В РФ хотят назначить курировать карабахский вопрос экс-посла в Армении
В России определились потенциальные кандидаты на пост заместителя министра иностранных дел, передаёт Median.Az со ссылкой на «Коммерсант».
Как отмечает газета, пост оказался вакантным в связи с тем, что нынешний замминистра Григорий Карасин выдвигается в Совет Федерации.
По данным газеты, направление, за которое отвечает в МИД Григорий Карасин, считается одним из самых важных с точки зрения российской внешней политики. В числе вопросов, которые входят в его курацию, находится и нагорно-карабахский конфликт.
«Коммерсант» отмечает, что на рассмотрении на этот пост сейчас находятся три кандидата.
Основным считают нынешнего директора консульского департамента министерства Ивана Волынкина. 60-летний дипломат окончил МГИМО в 1981 году и с тех пор работает в системе МИД. Работал в загранпредставительствах СССР и РФ в Югославии, США, Сербии и Черногории, Грузии и Македонии. С 2009 по 2013 год был помощником главы МИД РФ Сергея Лаврова, заместителем директора генерального секретариата министерства. С 2013-го по 2018 год - чрезвычайный и полномочный посол России в Армении. В 2017 году был награжден орденом Почета.скачать dle 11.3