Mehriban Əliyeva Fransanın məsul səfiri ilə görüşdü - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın YUNESKO-nun Ümumdünya İrs Komitəsinin 43-cü sessiyasında iştirak etmək üçün ölkəmizə gələn Fransa Respublikasının Arktika və Antarktika məsələləri üzrə beynəlxalq danışıqlara məsul səfiri, sabiq ekologiya, dayanıqlı inkişaf və energetika naziri xanım Mari-Seqolen Ruayal ilə görüşü olub.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Mari-Seqolen Ruayalın ölkəmizə səfərinin uğurlu keçəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Birinci vitse-prezident Azərbaycanla Fransa arasında bir çox sahələr üzrə əlaqələrin inkişaf etdiyini qeyd edib, siyasi əlaqələrin ən yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. Mehriban Əliyeva ötən il Prezident İlham Əliyevin, bu il isə özünün Fransaya səfərinin, aparılan danışıqların, imzalanan sənədlərin siyasi əlaqələrin yüksək səviyyəsinin göstəricisi kimi dəyərləndirib.
İqtisadi sahədə də əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini deyən Birinci vitse-prezident bu istiqamətdə yaxşı potensialın mövcudluğunu qeyd edib. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Cənubi Qafqazda Fransanın ən böyük ticarət tərəfdaşıdır və ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsində müsbət dinamika var.
“Xoş haldır ki, ənənəvi tərəfdaşlıq sahəsi olan enerji əməkdaşlığı ilə yanaşı, qeyri-neft sektorunda da əməkdaşlıq genişlənir”, - deyən Birinci vitse-prezident bir sıra Fransa şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətini qeyd edib, yüksək texnologiyalar, nəqliyyat, şərabçılıq kimi sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndiyini bildirib.
Ölkələrimiz arasında humanitar sahədə əməkdaşlığın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan Mehriban Əliyeva paytaxtımızda Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin iştirakı ilə təməli qoyulan Bakı Fransız Liseyinin və hər 2 ölkənin dövlət başçılarının təşəbbüsü ilə yaradılan Azərbaycan-Fransız Universitetinin uğurla fəaliyyət göstərdiklərini qeyd edib, humanitar sahənin ölkələrimizin və xalqlarımızın bir araya gətirilməsində böyük rol oynadığını vurğulayıb.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva son vaxtlar bu istiqamətdə görülən işlərdən danışaraq, Azərbaycanın və Fransanın şəhərləri arasında əməkdaşlıq və dostluq sazişlərinin bağlanmasını ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq əlaqələrinin daha da inkişaf etməsinə şərait yaratdığını deyib. Mehriban Əliyeva bir daha qonağı ölkəmizdə salamlayaraq, ona uğurlu səfər arzulayıb.
Fransanın Arktika və Antarktika məsələləri üzrə beynəlxalq danışıqlara məsul səfiri Mari-Seqolen Ruayal Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ilə görüşməyin onun üçün şərəf olduğunu bildirib. Qonaq Mehriban Əliyevanın bu yaxınlarda Parisə səfərini xatırlayaraq, bu səfəri yüksək dəyərləndirib. Görüşdən əvvəl Bakıdakı Azərbaycan-Fransız Universitetinə getdiyini qeyd edən Mari-Seqolen Ruayal belə layihələrin 2 ölkə arasında qurulan əməkdaşlığı təcəssüm etdirdiyini vurğulayıb.

Мехрибан Алиева приняла ответственного посла Франции - ФОТО
5 июля Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева приняла ответственного посла Французской Республики по делам Арктики и Антарктики, бывшего министра экологии, устойчивого развития и энергетики Мари-Сеголен Руаяль.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева выразила уверенность, что визит Мари-Сеголен Руаяль в Азербайджан будет успешным. Первый вице-президент с удовлетворением отметила развитие отношений между Азербайджаном и Францией во многих областях и подчеркнула высокий уровень политических связей.
Мехрибан Алиева расценила визит Президента Ильхама Алиева во Францию, состоявшийся в прошлом году, и свой визит, состоявшийся в этом году, проведенные переговоры и подписанные документы, как показатель высокого уровня политических отношений.
Говоря об успешном развитии сотрудничества в экономической сфере, Первый вице-президент отметила наличие хорошего потенциала в этом направлении. Мехрибан Алиева обратила внимание, что Азербайджан является крупнейшим торговым партнером Франции на Южном Кавказе и в товарообороте между странами наблюдается положительная динамика.
«Приятно, что наряду с традиционным партнерством в сфере энергетики, расширяются отношения в ненефтяном секторе», - сказала Первый вице-президент, отметив успешную деятельность ряда французских компаний в Азербайджане, а также укрепление отношений в таких сферах, как высокие технологии, транспорт и виноделие.
Мехрибан Алиева, подчеркнув важность гуманитарного сотрудничества между странами, отметила успешную деятельность Бакинского французского лицея, фундамент которого был заложен при участии президентов Азербайджана и Франции, а также созданного по инициативе глав двух стран Азербайджано-Французского университета. Первый вице-президент также отметила большую роль гуманитарной сферы в объединении двух стран и народов.
Мехрибан Алиева, говоря о работах, проделанных в последнее время в этом направлении, отметила, что заключение соглашений о сотрудничестве и дружбе между городами Азербайджана и Франции создало условия для развития дружеских связей между странами и народами.
Мехрибан Алиева еще раз поприветствовала гостя в нашей стране и пожелала ему успешного визита.
Посол Французской Республики по делам Арктики и Антарктики, бывший министр экологии, устойчивого развития и энергетики Мари-Сеголен Руаяль отметила, что встреча с Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой является для нее честью. Гость, вспомнив недавний визит Мехрибан Алиевой в Париж, высоко оценила его. Мари-Сеголен Руаяль отметила, что до встречи посетила Азербайджано-Французский Университет в Баку и подчеркнула, что такие проекты являются проявлением сотрудничества двух стран.