XİN separatçıların Argentina səfərinə münasibət bildirib
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) erməni KİV-də qondarma separatçı rejimin “xarici işlər naziri”nin Argentinada görüşlər keçirməsi ilə bağlı yayılan məlumatları şərh edib.
XİN-ın açıqlamasında bildirilir ki, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində yaradılmış qondarma separatçı rejimin “nümayəndəsi”nin Argentinaya səfəri ilə bağlı erməni KİV-lərində yayılmış məlumatlar qanunsuz rejimin təşviqinə hesablanıb və özünü aldatmadan başqa bir şey deyil.
“Argentinanın erməni icmasının Buenos-Ayres Universitetinin Hüquq fakültəsində təşkil etdiyi uydurma “erməni soyqırımı”na həsr edilmiş tədbirlərdə iştirak edən separatçı rejim nümayəndəsi Argentinada hər hansı ölkə rəsmisi ilə görüşə nail olmayıb.
Bundan əlavə, Argentinanın “Erməni İnstitutları” adlı təşkilatı Argentina Xarici İşlər və Etiqad Nazirliyinin 24 aprel 2019-cu il tarixində dövlət qurumlarına ünvanladığı notanı dərc edərək öz dərin narahatlığını ifadə edib.
Belə ki, Argentina Xarici İşlər və Etiqad Nazirliyi sözügedən notasında Argentinanın BMT Nizamnaməsinin 2-ci maddəsində əks olunmuş, digər Dövlətin daxili işinə qarışmama və Dövlətin ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipinin suveren dövlətlər arasında münasibətlərin, həmçinin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin fundamental sütunu hesab etdiyini və bu səbəbdən, Argentina Respublikasının öz müstəqilliyini elan etmiş “Dağlıq Qarabağ Respublikası” və ya “Artsax”ı beynəlxalq hüquq çərçivəsində müstəqil və suveren dövlət kimi tanımadığını vurğulayır.
Bununla əlaqədar, separatçıların “xarici işlər naziri”ni qəbul etməmək və onunla rəsmi görüşlər keçirməmək tövsiyə olunur.
Göründüyü kimi, separatçı rejimin dırnaqarası nümayəndəsi qanunsuz işğalçı rejimin beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən, Argentina tərəfindən tanınmadığının bu ölkəyə səfər edərək şəxsən şahidi olub.
Eyni zamanda bildirmək istərdim ki, həmin tarixlərdə Argentina Milli Konqresinin Deputatlar Palatasının sədri Emilio Monzo ilk dəfə olaraq ölkəmizdə rəsmi səfərdə olmuş və keçirdiyi bütün görüşlərdə Argentinanın yuxarıda qeyd olunan mövqedən çıxış etdiyini və ölkəsinin Azərbaycanla bütün sahələrdə əməkdaşlığı dərinləşdirməkdə maraqlı olduğunu bəyan edib”, - deyə açıqlamada qeyd olunur.скачать dle 11.3

МИД о визите сепаратистов в Аргентину
МИД Азербайджана прокомментировал распространенную армянскими СМИ информацию о встрече так называемого «министра иностранных дел» сепаратистского режима в Нагорном Карабахе в Аргентине.
Информация, опубликованная армянскими СМИ о визите «представителя» сепаратистского режима, созданного на оккупированных территориях Азербайджана, была рассчитана на пропаганду незаконного режима и является самообманом.
«Представитель сепаратистского режима, который принимал участие в мероприятиях, посвященных вымышленному «геноциду армян», организованных армянской общиной Аргентины в университетах Буэнос-Айреса, не смог встретиться ни с одним официальным лицом в Аргентине.
Кроме того, организация «Армянские институты» Аргентины выразила глубокую обеспокоенность публикацией ноты, направленной в госорганы Министерством иностранных дел и вероисповедания Аргентины 4 апреля 2019 года.
В ноте говорится, что Аргентина считает положения второй статьи Устава ООН о невмешательстве во внутренние дела другого государства и уважении территориальной целостности другого государства фундаментом отношений между суверенными государствами, а также международного мира и безопасности, поэтому не признает объявившую о своей независимости «Нагорно-Карабахскую Республику» или «Арцах» независимым и суверенным государством в рамках международного права.
В связи с этим рекомендуется не принимать «министра иностранных дел» сепаратистов и не проводить с ним официальные встречи.
По-видимому, так называемый представитель сепаратистского режима лично стал свидетелем того, что международная общественность, в том числе Аргентина, не признает незаконный оккупационный режим.
В то же время хотим заявить, что в эти дни председатель Палаты депутатов Национального конгресса Аргентины Эмилио Монцо впервые прибыл с официальным визитом в нашу страну и во всех проведенных встречах выступал с вышеупомянутых позиций и выражал заинтересованность в углублении сотрудничества с Азербайджаном во всех сферах», - отмечается в заявлении.скачать dle 11.3