Pensiya və müavinət alanlara şad xəbər - Bu gündən artım olacaq
Prezident İlham Əliyevin I qrup əlilliyə görə əmək pensiyasının, müharibə əlilləri və onlara bərabər tutulanlara, beşdən çox uşağı olan qadınların hər uşağına görə verilən müavinətlərin artırılmasını nəzərdə tutan sərəncamı qüvvəyə minib.
“Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” sərəncama əsasən, yaşa görə sosial müavinətin məbləğinin 130, sosial müavinətin məbləğinin I qrup əlilliyə görə 150, II qrup əlilliyə görə 130, III qrup əlilliyə görə isə 110, sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqlara sosial müavinətin məbləğinin 150, ailə başçısını itirməyə görə sosial müavinətin məbləğinin 80, valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların qəyyumlarına (himayəçilərinə) sosial müavinətin məbləğinin 100, müddətli həqiqi hərbi xidmət qulluqçularının uşaqlarına sosial müavinətin məbləğinin 100, beşdən çox uşağı olan qadınlara sosial müavinətin məbləğinin hər uşaq üçün 55, dəfn üçün ödənilən sosial müavinətin məbləğinin 300 manata çatdırılması əksini tapıb.
Eyni zamanda, I qrup əlillərə və ya sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək şəxslərə qulluq üçün əmək pensiyasının sığorta hissəsinə əlavə əvəzinə I qrup əlilliyi olan şəxslərə qulluq edənlərə və sağlamlıq imkanları məhdud 18 yaşınadək uşaqlara qulluq edənlərə 50, müharibə veteranlarına kommunal, nəqliyyat və digər xidmətlərə görə sosial müavinət, habelə döyüşən ordunun tərkibində xidmət etmiş müharibə iştirakçılarının əmək pensiyasının sığorta hissəsinə əlavə əvəzinə 80 manat məbləğində Prezident təqaüdləri təsis olunub.
Sənədə əsasən, müharibə əlillərinə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünün məbləği I qrup əlilliyə görə 250, II qrup əlilliyə görə 230, III qrup əlilliyə görə 210 manat təşkil edir.
Əlillik ümumi xəstəlik, hərbi xidmət dövründə xəstələnmə, əmək zədəsi və peşə xəstəliyi, hərbi əməliyyatlar keçirilən zonada olmaqla əlaqədar, Çernobıl AES-də qəzanın ləğvi ilə əlaqədar səbəblərdən baş verdikdə I qrup əlilliyə görə sosial müavinət alanlara Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünün əmək pensiyası almaq hüququ olan I qrup əlillərə (gözdən əlillər istisna olmaqla) şamil olunması və məbləği 100 manata çatdırılıb.
1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsi iştirakçılarına, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi zamanı şəhərin müəssisələrində, idarə və təşkilatlarında işləmiş və “Leninqradın müdafiəsinə görə” medalı, “Leninqrad mühasirəsində yaşayan” döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə (müharibə əlilləri istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünün məbləği 150 manata çatdırılıb.

С сегодняшнего дня увеличены пенсии и соцпособия
Вступило в силу распоряжение «О дополнительных мерах в области усиления социальной защиты граждан», подписанное Ильхамом Алиевым 25 февраля 2019 года и предусматривающее повышение социальных пособий по инвалидности I группы, инвалидам войны, а также социальгного пособия женщинам, имеющим пять и более детей.
Согласно распоряжению, размер социального пособия по возрасту доведен до 130 манатов, социального пособия по инвалидности I группы - до 150 манатов, инвалидности II группы - до 130 манатов, инвалидности III группы - до 110 манатов, социального пособия детям до 18 лет с ограниченными возможностями здоровья - до 150 манатов, социального пособия в связи с утратой главы семьи - до 80 манатов, социального пособия опекунам (попечителям) детей, потерявших родителей и лишенных родительского попечения, - до 100 манатов, социального пособия детям военнослужащих срочной действительной военной службы - до 100 манатов, социального пособия женщинам, имеющим более 5 детей, - до 55 манатов за каждого ребенка, социального пособия на погребение - до 300 манатов.
Согласно документу, пенсия Президента Азербайджанской Республики инвалидам войны по инвалидности I группы достигла 250 манатов, инвалидности II группы - 230 манатов, инвалидности III группы - 210 манатов.
Инвалиды I группы, чья инвалидность возникла в связи с общим заболеванием, болезнью в период военной службы, трудовой травмой и профессиональным заболеванием, пребыванием в зоне проведения военных операций, по причине, связанной с ликвидацией аварии на Чернобыльской АЭС, отнесены к инвалидам I группы (за исключением инвалидов по зрению), имеющим право получать трудовую пенсию, ее размер доведен до 100 манатов.
Пенсия Президента Азербайджанской Республики участникам Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, лицам, работавшим во время блокады города Ленинград в период Второй мировой войны на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью «За оборону Ленинграда», нагрудным знаком «Житель блокадного Ленинграда» (за исключением инвалидов войны) теперь стала 150 манатов.