Aprelin 1-dən bu müavinətlər 80 faiz artırılır
Prezident İlham Əliyevin “Əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında” 25 fevral 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə yaşa görə aylıq müavinətlərin də növbəti ayın 1-dən artırılması təmin olunacaq.
Bununla bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu müavinətin məbləği aprelin 1-dən 80 faizə qədər artırılmaqla 73 manatdan 130 manata çatdırılacaq. Hazırda ölkəmizdə 60 min nəfər yaşa görə aylıq müavinətlə təmin olunur.
“Sosial müavinətlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən, yaşa görə müavinət 62 yaşına çatmış qadınlara, 67 yaşına çatmış kişilərə (əmək pensiyası hüquqları olmadıqda) və işləmədikdə təyin edilir.
Bununla belə, 3 və daha çox uşaq doğub 8 yaşınadək tərbiyə etmiş, yaxud sağlamlıq imkanları məhdud övladını 8 yaşınadək tərbiyə etmiş 57 yaşına çatmış qadınlar və ana vəfat etdiyinə, yaxud analıq hüququndan məhrum edildiyinə görə 3 və daha çox uşağı və ya sağlamlıq imkanları məhdud övladını növbəti nikah bağlamadan təkbaşına 8 yaşınadək böyüdən 62 yaşına çatmış kişilər də (əmək pensiyası hüquqları olmadıqda) və işləmədikdə onlara yaşa görə aylıq sosial müavinət təyin edilir.
Sərəncamın əhatə etdiyi əhali qruplarından biri də ailə başçısını itirməyə görə müavinət alanlardır. Sənədə əsasən, həmin müavinətin məbləği ailə başçısını itirməyə görə müavinət alan ailə üzvlərinin hər biri üzrə 68 manatdan 80 manata çatdırılacaq. Ümumilikdə 46 min nəfər bu müavinətlə təmin olunur.

Эти пособия будут увеличены на 80% с 1 апреля
Отмечается, что размер этого пособия с 1 апреля увеличится на 80% - с 73 до 130 манатов. В нашей стране в настоящее время 60 тысяч человек получают это ежемесячное пособие.
Согласно закону Азербайджанской Республики «О социальных пособиях», пособие по возрасту назначается неработающим женщинам, достигшим 62 лет, и неработающим мужчинам, достигшим 67 лет (без права на трудовую пенсию).
Кроме того, ежемесячное социальное пособие по возрасту выплачивается неработающим женщинам, достигшим 57 лет, имеющим трех и более детей и воспитавшим их до восьми лет, или воспитавшим детей с ограниченными возможностями здоровья до восьми лет, а также неработающим мужчинам, достигшим 62 лет, самостоятельно воспитавшим трех и более детей или ребенка с ограниченными возможностями здоровья до восьми лет.
Распоряжение также охватывает пособие в связи с утратой главы семьи. Согласно распоряжению, размер этого пособия будет увеличен с 68 до 80 манатов на каждого члена семьи. В целом эта выплата охватывает 46 тысяч человек.