İlham Əliyev Ruhanini Bakıya dəvət etdi
Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev iranlı həmkarı Həsən Ruhanini Bakıda təşkil olunacaq Qoşulmama Hərəkatı İclasına dəvət edib.
Dəvət məktubunu Azərbaycan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Tehranda İran prezidenti Həsən Ruhani ilə görüşündə təqdim edib.
Bununla bağlı “Mehr” agentliyi məlumat yayıb.
Görüş zamanı ikitərəfli əlaqələr müzakirə edilib.
H.Ruhani İran-Azərbaycan münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
O, iki ölkə arasında vacib lahiyələrin həyata keçirildiyini xatırladıb və bildirib ki, bu layihələr bögə üçün mühüm addımdır.
İran prezidenti əlavə edib ki, İran və Azərbaycan hər zaman regional və beynəlxalq məsələlərdə hüquqlarını müdafiə edərək, sülh və sabitliyin bərpa edilməsi istiqamətində birgə fəaliyyət göstərib.
E.Məmmədyarov öz növbəsində İran və Azərbaycan arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etməkdə olduğunu qeyd edib:
“Tehran və Bakı arasındakı siyasi, iqtisadi, mədəni və sosial əlaqələrin inkişafında heç bir maneə yoxdur”, - o bildirib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев пригласил Рухани в Баку
Президент Азербайджана Ильхам Алиев пригласил своего иранского коллегу Хасана Рухани на заседание Движения неприсоединения, которое пройдет в Баку.
Пригласительное письмо вручил министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров на встрече с президентом Ирана Хасаном Рухани в Тегеране.
Об этом сообщает агентство Mehr.
На встрече были обсуждены двусторонние связи.
Х.Рухани подчеркнул важность дальнейшего развития ирано-азербайджанских отношений. Он напомнил, что между двумя странами были реализованы значимые проекты, и это является важным шагом для региона.
Президент Ирана заявил, что Иран и Азербайджан всегда сотрудничали в вопросах восстановления мира и стабильности, отстаивая свои права в региональных и международных вопросах.
Э.Мамедъяров отметил развитие взаимоотношений между Ираном и Азербайджаном.
«Нет никаких препятствий для развития политических, экономических, культурных и социальных связей между Тегераном и Баку», - сказал он.скачать dle 11.3